Meme Sağlığı Kulübü | Op.Dr. Hamdi Koçer | Fibroadenom, meme kanseri, ultrasonografi, lenf bezleri

Kanser tedavisinde dramaterapi


sg logo

Kanser tedavisinde dramaterapi
Hastalara ve yakınlarına kendilerini iyi hissettirme konusunda sanat devreye giriyor.


dramaterapi

Kanser tedavisi gören hastaların hayata bağlılık duygusunu artırmada dramaterapi uygulamasından olumlu sonuçlar alındığı belirtiliyor.
Neolife Tıp Merkezi’nden Uzman Psikolog Elçin Şayan, kanser tedavisi sırasında veya sonrasında hem bedensel hem de ruhsal açıdan kişiyi ve yakınlarını destekleyen dramaterapi ile kişinin kendini daha güçlü ve mutlu hissettiğini söylüyor.
Dramaterapi; yaratıcı drama teknikleri ile dışavurum sayesinde kişinin rahatlamasını, içsel bir denge ve güvene ulaşabilmesine yardımcı oluyor. Kişinin bedensel farkındalığının olumlu yönde pekişmesini sağlıyor ve kelimelerin kifayetsiz kaldığı dönemlerde tiyatro oyunun iyileştirici gücünden faydalanarak yaşamla ilgili benzer sıkıntı, duygu, düşünce ve umutlara sahip kişilerin birbirlerini anladıkları bir ortam yaratıyor. Oluşan grup dinamiği ile kişiler birbirlerinden güç ve destek alışverişinde bulunuyor; böylece yalnızlık ve çaresizlik hisleri ile kolayca başa çıkabiliyor.
Bugüne kadar sağlık alanında dışavurumcu sanat terapisi yaygınlıkla kullanılmakla beraber yaratıcı drama ağırlıklı olarak tasarlanmış dramaterapi kanser tedavisinde Türkiye’de ilk defa uygulanıyor. Neolife Tıp Merkezi ve Tiyatro Hayat; dramaterapi tedavisi için bir dramaterapi grubu oluşturdu. Hasta, hasta yakınları ve profesyonel tedavi ekibinden oluşan grup; haftada 1 gün 2 saat sürecek çalışmalar için bir araya geliyor. Ses, nefes, beden dili ve perküsyon uygulamaları ile çeşitlendirilmiş dramaterapi çalışmaları 3 ay boyunca devam edecek.