Meme Sağlığı Kulübü | Op.Dr. Hamdi Koçer | Fibroadenom, meme kanseri, ultrasonografi, lenf bezleri

Koltuk Altı Lenf Bezlerinin Çıkarılması


lenf04Meme kanseri en sık lenfler yolu ile yayılır. Kanser hücreleri ilk önce en yakındaki komşu lenflere ulaşır. Bu hastalığın her hangi bir sürecinde ortaya çıkabilir. Memedeki tümörün çapı büyüdükçe, koltuk altına yayılma ihtimali de artar.  Erken evrede fark edilen 1 cm den küçük tümörlerde bu risk çok düşüktür.

Koltuk altı lenf bezlerinin durumu fizik muayene sırasında kontrol edilir, daha sonra ultrasonografi ile değerlendirilir ama kesin tanı için lenflerin çıkartılıp mikroskop altında incelenmesi gerekir.

 
Koltuk altındaki lenf bezlerinin durumu hastalığın evresini saptamak için gereklidir. Hastalığın evresi de yapılacak tedavi planı için önemlidir. Kanser hücreleri koltuk altına ulaşmamış ise bu hastalığı meme içinde lokal kalmış gibi düşünebiliriz. Koltuk altına yayılmış kanser, sistemik bir hastalık haline gelmiştir ve tedavisi daha farklıdır. 

Koltuk altı ameliyatı genellikle meme ameliyatı ile birlikte yapılır. İster meme koruyucu ister tüm memenin alındığı mastektomi yapılsın, hastalığın evresi ve tedavisi için mutlaka koltuk altı lenflerine bakılması gerekir.

İdeal bir örnekleme için en az 10 lenf bezinin çıkartılmış olması gerekir. Çıkartılan 10 lenf bezinde kanser hücresi görülmemesi % 90 olasılıkta kanserin koltul altına gelmediğini gösterir. Sayı arttıkça örneklemenin güvenilirliği de artar. Buna karşılık sayının artması kolda geç dönemde lenfödem ve dolaşım bozuklu tehlikesini doğurur. 

Koltuk altı lenf bezlerinin çıkarılmasının komplikasyon ve risklerinden dolayı son yıllarda nöbetçi lenf bezleri örneklemesine başlanmış ve bugüne kadar güvenle ve başarıyla uygulanmıştır.

Nöbetçi lenf bezleri örneklemesi prensip olarak memeye verilen radyoaktif veya kimyasal maddeleri koltuk altında tutan ilk 1-2 lenf bezini çıkartıp incelemeye dayanır. Kanserin yayılım yolu üzerindeki bu lenfler temiz ise, daha öteye gitmediğine emin olabiliriz. Gereksiz koltuk altı ameliyatından hastayı korumuş oluruz.

Yorumlar  

 
-1 #9 aslı87 24-03-2016 09:34
merhaba bir aydır koltuk altından memeye doğru sadece bir noktada ağrı var elime gelen her hangi bir yumru gelmiyor lenf olabilir mi
Alıntı
 
 
-3 #8 Dr Hamdi Kocer 07-08-2015 10:57
Koltukaltı lenfleri alınan hastanın o taraf kolunu korumasını öneriyoruz: Ağır kaldırmak, o taraftan kan alınması, enfeksiyon riski ve sürekli aynı tip hareket yapılan işler (tencere veya yer ovmak temizlik amaçlı, örgü örmek) tavsiye etmiyoruz.

Geçmiş olsun

Alıntılandı vida:
merhaba koltuk alti lenfleri cikarilan hasta,sonrasind a elini fazla hareket ettirmemesi mi gerekiyor?mesela orgu ormek tehlikeli ola bilir mi?
Alıntı
 
 
0 #7 vida 06-08-2015 18:35
merhaba koltuk alti lenfleri cikarilan hasta,sonrasind a elini fazla hareket ettirmemesi mi gerekiyor?mesela orgu ormek tehlikeli ola bilir mi?
Alıntı
 
 
0 #6 Dr Hamdi Koçer 15-02-2014 09:04
İç yaradan neyi kast ettiğimizi anlayamadım ?

Alıntılandı ilkayxx:
annem geçen sene memesinden kitlealdırdı ve lenfleri aldırdı iç yaraları ne zaman geçer..
herkeze acil şifalar.
Alıntı
 
 
+2 #5 ilkayxx 14-02-2014 14:39
annem geçen sene memesinden kitlealdırdı ve lenfleri aldırdı iç yaraları ne zaman geçer..
herkeze acil şifalar.
Alıntı
 
 
+1 #4 Hamdi Koçer 19-04-2013 07:04
Sentinel lenf yapıp, kolunuzu ameliyat etmemek gerekliydi, ama o artık geçmiş. Kolunuz ameliyat edilmiş.

Bundan sonra kolunuzu koruyacaksınız, yormayacaksınız .

Şiştiğinde bu konu ile lenfödem ile ilgilenen fizyoterapi uzmanları vardır: onlara başvuracaksınız .

Alıntılandı sunay:
merhaba ben 2 bucuk yil once lenf amaliyati oldum.tabiki goysumde kanser vardi ama lenf ulasmamis 20 lenf alindi ben size sormak istediyim koltuk altimda sislik ve kolumda omuzumda agrim var kolumdada sislik,ayrica kolumda guc kaybi cok herhangi birseyi uzun sure tasiyamam bunun icin ne yapabilirim.simdiden tesekurler
Alıntı
 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile