Meme Sağlığı Kulübü | Op.Dr. Hamdi Koçer | Fibroadenom, meme kanseri, ultrasonografi, lenf bezleri

Meme Biyopsisi

Biyopsi nedir ?

Şüpheli bir bölgenin veya dokunun kanser olup olmadığını kesin olarak anlamak ve belgelemek için yapılan işlem biyopsidir. Biyopsi yapılırken doku örneği alınır ve patoloji kliniğinde mikroskop altında incelenir.

Meme biyopsisi 2 şekilde yapılır. Cerrahi biyopsi veya iğne biyopsisi.

Biyopsinin ne şekilde yapılacağına doktor karar verir. Şüpheli alanın neye benzediği, büyüklüğü ve lokalizasyonu yöntemin seçiminde önemli kriterlerdir.

Biyopsi ile alınan doku parçası, patoloji uzmanı tarafından bazı kimyasal işlemlerden geçirilip hazırlandıktan sonra mikroskop altında incelenir. Dokunun hazırlık süresi bazen 1 haftayı bulabilir. Bu sürenin sonucunda hastalığın kanser olup olmadığı kesin olarak ortaya konabilir.

Biyopsi çeşitleri

Cerrahi biyopsi:

Cerrahi biyopsi lokal veya genel anesetezi ile yapılabilir. Biyopsi yapılacak kitle meme cildinden el ile hissediliyorsa, biyopsi uygulaması da daha kolay olacaktır.

Cerrah bölgenin veya kitlenin üzerine yaklaşık 3-4 cm’lik bir kesi yapılır. Kitle, çevresindeki sağlam doku ile birlikte çıkartılır.

Eğer şüpheli kitle sadece ultrasınografide veya mamografide gözüküyor, muayenede ele gelmiyorsa, bu durumda kitlenin işaretlenmesi gerekir. Kitlenin olduğu yere radyoloji yardımı ile yerleştirilen işaret teli, memedeki doğru bölgenin çıkartılmasına yardımcı olur.

İğne biyopsisi (Kalın iğne biyopsisi)

otomatik_biyopsi_ignesi

Kalın iğne biyopsisi lokal anestezi ile yapılır. Doktor memedeki kitleye içi boş bir iğne saplayıp; bunun yardımı ile kitleden örnek alır. İğne biyopsisi radyoloji veya cerrahi uzmanları tarafından yapılır.

ultroson_esliginde_igne_biyopsisi

Ultrason eşliğinde iğne biyopsisi:
Şüpheli bölgenin ultrason ile görülmesi halinde yapılır. Hasta muayene masasına sırt üstü pozisyonda uzanır ve radyolog doktor, ultrason probunun yardımı ile kitlenin yerini gösterir. Otomatik biyopsi iğnesi ile ilgili yerden örnek alınır.

stereotaksik_meme_biyopsisi

Stereotaksi yardımı ile yapılan iğne biyopsisi
Radyoloji masasında özel bir cihaz ile yapılır. Hasta masaya yüz üstü pozisyonda yatar. Masanın üstünde memenin aşağı sarkması için bir delik bulunur. Mamografidekine benzer hafifçe sıkıştırılan memeden doku örneği otomatik bir cihazla alınır. Bu şekilde çok küçük bir bölgenin dahi net olarak nişanlanıp örneklenmesi mümkündür.

el_igne_biyopsisi

El ile iğne biyopsisi
Eğer doku örneği alınacak olan kitle muayene sırasında ele geliyorsa, bu durumda otomatik biyopsi iğnesi ile direk örnek almak mümkündür. Ultrasonografi veya mamografi gibi bir radyolojik cihaz gerekmez.

Yapılan biyopsilerin büyük çoğunluğu sonuç iyi huylu tümör şeklinde gelir. Buna rağmen hastanın endişeli ve kaygılı olması normaldir. Biyopsiye gelen hastanın yanında bir refaketçi bulunması daha iyi olacaktır.

Doğruluk

Cerrahi biyopsiler ve kalın iğne biyopsileri meme kanserinin tanısında güvenlidir. Ancak biyopsiler % 100 doğru sonuç vermeyebilir, arada bir kaç olguda tanı atlanabilir.

Cerrahi biyopsiler, ultrason eşliğinde yapılan biyopsiler ve stereotaksik biyopsiler birbirine eşit ve yüksek oranda doğru yanıt verirler. El ile yapılan iğne biyopsilerinde yanılma payı daha fazladır.

Meme kanseri tanısı konan 100 kadından:

§  Cerrahi biyopsi 98-99 kadında tanı koydurucudur.

§  Ultrason eşliğinde veya stereotaksik biyopsiler 97-99 oranında sonuç verir

§  El ile yapılan biyopsiler ise 86 kadında ancak doğru tanı verir.

İstenmeyen etkiler

Tüm biyopsi işlemlerinden sonra, kanama, morarma ve enfeksiyon olabilir. Bunlar hasta için yaşamsal risk oluşturmazlar.  İğne biyopsilerinden sonra komplikasyon görülme riski çok daha düşüktür.

§  İğne biyopsisi yapılan 100 kadından1’inde komplikasyon olurken, cerrahi biyopsi yapıldığında bu oran % 5 civarındadır.

Aspirin ve benzeri kan sulandırıcı ilaçlar kullanılması halinde kanama ve morarma riski daha yüksektir. Bu ilaçların biyopsiden bir kaç gün önce kesilmesi gerekir.

Ağrı

İğne biyopsisi sonrası hastanın ağrısı pek olmaz. Cerrahi biyopsi sonrası hastaya basit bir ağrı kesici örneğin parasetamol reçete edilmesi iyi olur.

Biyopsi sonucu:

Biyopsi sonrası alınan dokunun incelenmesi sonrası patoloji raporu yazılır ve doktorunuza yollanır. Bu raporda biyopsi örneği alınan bölgede kanser dokusuna rastlanıp rastlanmadığı yazılır. Sonuçlerın gelmesi yaklaşık 1 hafta sürebilir. Bu süre içinde sonuçları beklemek zor ve sıkıntılı olabilir. Doktorunuz yazılı raporu size detaylı olarak açıklayacaktır.

Kanser hücresi görülmedi

Eğer kanser hücresi görülmezse, ilave tedavi gerekmeyecektir. Bazı durumlarda rutin takip gerekebilir. Daha sonraki takip planı için doktorunuzla konuşmanız gerekebilir.

Kanser hücresi görüldü

Çalışılan doku örneğinde kanser hücrelerine rastlanabilir. Patoloji raporu tanının yanı sıra, ne tür bir kanser olduğunu da açıklar. Bundan sonraki tedavi seçeneklerini bu rapora göre planlamak gerekir. Bir onkoloji uzmanı ile cerrahın birlikte konsülte edip tedavinin yol haritasını çıkartması gerekir.

Cerrah ile onkoloji uzmanının birlikte uyum içinde çalışması tedavinin başarısını arttıracaktır. Düşünmek için ve tedaviyi planlamak için zaman vardır, çünkü meme kanserleri çok yavaş seyreder.

Hastaya mutlaka patoloji raporunun bir örneğini hatta orijinal örneğini vermek gerekir. Eğer hasta başka bir doktordan ikinci bir fikir olmak isterse-ki bu her hastanın hakkıdır- hastaya bir epikriz vermek ve planlanan tedavisi hakkında not düşmek doğru olacaktır.  İkinci fikir alırken bu raporlar hastanın çok işine yarayabilir.

Yorumlar  

 
0 #8 Dr Hamdi Koçer 25-11-2015 21:58
Normal bir durum değil tabi. Sizden iğne biyopsis isteyen veya yapan hekime başvurun. Geçmiş olsun.

Alıntılandı denizemine:
Lokal anestezi ile sol gogsumden biyopsi alindi fakat iki gundur asiri halsizlik gogsumde aci sizi var icerden atesim var gibiyim cok halsizim acile gittim agri kesici igne yapildi akciger filmi ve kantahlili yapildi bise cikmadi normal mi bu halim hic iyi degilim
Alıntı
 
 
0 #7 denizemine 25-11-2015 21:55
Lokal anestezi ile sol gogsumden biyopsi alindi fakat iki gundur asiri halsizlik gogsumde aci sizi var icerden atesim var gibiyim cok halsizim acile gittim agri kesici igne yapildi akciger filmi ve kantahlili yapildi bise cikmadi normal mi bu halim hic iyi degilim
Alıntı
 
 
0 #6 Beste 18-11-2015 17:36
Biyopsi sırasında ve sonrasında hiçbir ağrı olmamaktadır. BizZat yaptırdığım bir operasyondur.
Alıntı
 
 
+12 #5 Dr Hamdi Koçer 01-12-2014 22:03
Bu doğru değil.

Alıntılandı syma:
biyopsiden sonra kitlelerde dağılma meydana geldiğinden yaptırmayın dediler. bu bilgi doğru mu?
Alıntı
 
 
+1 #4 syma 01-12-2014 21:50
biyopsiden sonra kitlelerde dağılma meydana geldiğinden yaptırmayın dediler. bu bilgi doğru mu?
Alıntı
 
 
-7 #3 Dr Hamdi Koçer 13-11-2014 07:09
Lokal anestezi ile yapılır ve ağrı olmaz.

Alıntılandı cennet:
doku alınırken bayıltılarak mı alınıyor ve o anda ağrı oluyor mu
Alıntı
 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile