Meme Sağlığı Kulübü | Op.Dr. Hamdi Koçer | Fibroadenom, meme kanseri, ultrasonografi, lenf bezleri

ELİME KİTLE GELİYOR, BU NE OLABİLİR ?meme-kitle-kontroluMeme kanserinin en sık görülen bulgusu memede ele kitle gelmesidir. Hastaların çoğu bu bulgu ile ilk hekimin karşısına gelir. Her iki kadından biri yaşamı boyunca bu korkuyu en az 1 kez yaşar.  Peki memede elinize bir kitle geldiğinde bunun kanser olma ihtimali nedir ? Kadının yaşına göre değişmekle beraber bu ihtimal % 10-20 civarındadır. Ele gelen kitlelerin büyük çoğunluğu iyi huyludur.

Yirmili yaşlarda ele gelen kitleler  daha çok fiboadenom olabilir. Otuz ve kırklı yaşlarında kistler daha çok görülür. Eğer 40 yaştan sonra memede ele kitle gelirse ilk planda kanseri düşünmek gerekir.

Memede ele gelen kitle birden fazlaysa veya her iki memede de ele geliyorsa bunlar daha çok kist veya fibroadenomdur. Kist ve fibroadenomlar zaman zama hafif ağrılar da yapar. Bazen ele gelip bazen kaybolan kitleler de çoğunlukla önemsiz olabilir.

Elinize gelen kitle dış yüzeyi düzgün ve meme dokusu içinde kolayca sağa sola, aşağı yukarı hareket ediyorsa iyi huylu olma ihtimali daha yüksektir. Buna karşılık taş gibi sert ve hareketsiz üstelik dış yüzeyi düzensiz  olduğunda bunun kanser olma ihtimali daha yüksektir.

Ağrılı kitleler daha çok iyi huylu olur. Kanser ise sanıldığının aksine ağrısız bir kitle şeklinde ortaya çıkar. Bir kitlenin kanser veya iyi huylu bir tümör olduğunu el ile kesin olarak ayırd etmek meme konusunda deneyimli bir hekim için dahi mümkün değildir. O nedenle siz elinize bir kitle geldiğinde mutlaka en kısa zamanda NEOLIFE Tıp Merkezinde bizlere başvurun.

Muayene sonrası ilk yapılacak şeyler ultrason (us) ile kitleyi incelemek olacaktır. Eğer us ve/veya mamografi incelemesi kitlenin şüpheli olduğun düşündürürse iğne biyopsisi yapılır.

Meme kanseri tedavisine başlamadan önce iğne biyopsisi yapılması ve mutlaka patoloji raporu ile teşhisin kanıtlanması gerekir.

Yorumlar  

 
0 #75 Dr Hamdi Koçer 02-11-2014 21:53
Doktora başvurmanızı öneririm.

Alıntılandı asi:
Ben 21 yasindayim sag gogsumun altinda once sivilce gibi iltihapli siskinlik oldu ama sonradan bu sisginlik hic inmedi ve elimle muayene yaptigimda hala orda sertlik hissediyorum doktora gitmelimiyim
Alıntı
 
 
+1 #74 asi 31-10-2014 18:52
Ben 21 yasindayim sag gogsumun altinda once sivilce gibi iltihapli siskinlik oldu ama sonradan bu sisginlik hic inmedi ve elimle muayene yaptigimda hala orda sertlik hissediyorum doktora gitmelimiyim
Alıntı
 
 
-1 #73 Dr Hamdi Koçer 29-10-2014 17:58
Buraya geldiğinizde biz de bakalım yeni baştan.
Geçmiş olsun.

Alıntılandı merve asena ablay:
Doktor bey merhaba ben 21 yasinda evliyim 5 yasi da kizim var.15 gundur sag gogsumun sol tarafinda yani catal ile gogsun kahverengi kismi arasinda 25×25mm buyuklugunde hareketsiz tas gibi bi kist var. Yurtdisindayim. Burada gogsumde 2 ss siringa ile sivi alip test yaptilar kanserli hucre yoktur. Burada doktorlarada guvenim yoktur.cunku turk toplumu doktorlarindan baskasina guvenemiyorum.agrim cok var ne yan yatabiliyorum nede ic camasirimi cikarabiliyorum . Sizce ne yapmaliyim. Yardiminiza cok ihtiyacim var
Alıntı
 
 
0 #72 Dr Hamdi Koçer 29-10-2014 17:56
Hekime başvurup muayene olun.
Geçmiş olsun.

Alıntılandı kurall:
Hayirli günler diliyorum , 17 yaşındayım dünden bu yana göğsümde agri hissediyorum ve elimi göğsüme dediğimde sert bişey hissediyorum ve açıyor . Kanser riski olmasından korkuyorum lütfen yardımci olun kısa sürede cevabınız bekliyorum .
Alıntı
 
 
0 #71 Dr Hamdi Koçer 29-10-2014 17:44
Muayeneye bana gelin.
Geçmiş olsun.

Alıntılandı Ban:
Merhaba 1998 dogumluguyum persembe gunu sol göğsümde elime sert bi cisim geldi saga sola hareket ediyor fakat agrimiyor sadece bastirinca acıyor. bugun doktora gittim bi kagida kitle yazdi ve beni hemen ultrason bölümüne yolladi bende haftaya pazartesi ultrasona giricem. gogusumdeki sert cismi hissettikten 2 -3 gun sonra regl oldum acaba regl yüzünden mi olmuştur regl bitince gider mi? Bide adacayi iciyodum östrojen içeriyo fazla icmisim gunde 6 bardak bunun zarari olabilirmi fazla östrojen kitle sonrada kanser yapiyo ne düşünüyorsunuz. Doktora gidin yazmayin cunku doktora gittim sizin düşüncelerinizi merak ediyorum
Alıntı
 
 
+2 #70 Dr Hamdi Koçer 29-10-2014 15:17
Memedeki kitle başka bölgede her hangi bir ilave yakınma yapmaz. Ultrason sonucuna göre davranmakta fayda var. Geçmiş olsun.

Alıntılandı hayriye bayrak:
ben 34 yasindayim sag meme de hassaiyet agri egilnce sanki kopacakmis hissi oluyo sanki birazda sertlik oluyo sonra gecyo ama sik sik bu sikayetlem oluyo ultrasn cektrdm temz cikti ma mamografi yadim tutmadi icin yaptramadin ne yapabilirm cvp larsanz srvnrm tesekrler.
Alıntı
 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

saç ekimi istanbulsaç ekimi muayenesi, saç analizi istanbulSaç Ekiminden Önce Dikkat Edilmesi GerekenlerFue Saç Ekimi Nedir?Saç Nakli ve Saç Ekimi Nasıl Yapılır