Meme Sağlığı Kulübü | Op.Dr. Hamdi Koçer | Fibroadenom, meme kanseri, ultrasonografi, lenf bezleri

Memede Elime Kitle Geliyor, Bu ne Olabilir?Memede Elime Kitle Geliyor, Bu ne Olabilir?


Meme kanserinin en sık görülen bulgusu memede ele kitle gelmesidir. Dolayısıyla her kadın için endişe veren bir durumdur. Her iki kadından biri yaşamı boyunca bu korkuyu en az 1 kez yaşar.  Peki memede elinize bir kitle geldiğinde bunun kanser olma ihtimali nedir ? Kadının yaşına göre değişmekle beraber bu ihtimal yaklaşık % 10 civarındadır. Yani ele gelen kitlelerin çok büyük çoğunluğu iyi huyludur.


Memede Kitle Hakkında Bunları Bilin AMA
Hekime Başvurmayı da İhmal Etmeyin !

Yirmili yaşlarda memede ele gelen kitleler daha çok fiboadenom olur. Otuz ve kırklı yaşlarında memede kistler daha çok görülür. Eğer 35-40 yaştan sonra memede ele ağrısız kitle gelirse ilk planda kanseri düşünmek gerekir.

Memede ele gelen kitle birden fazlaysa veya her iki memede de ele geliyorsa bunlar daha çok kist veya fibroadenomdur. Kist ve fibroadenomlar zaman zaman hafif ağrılar da yapar. Bazen ele gelip bazen kaybolan kitleler de çoğunlukla önemsizdir.

Elinize gelen kitle dış yüzeyi düzgün ve meme dokusu içinde kolayca sağa sola, aşağı yukarı hareket ediyorsa iyi huylu olma ihtimali daha yüksektir. Buna karşılık taş gibi sert ve hareketsiz üstelik dış yüzeyi düzensiz  olduğunda bunun kanser olma ihtimali daha yüksektir.

Kanser sanıldığının aksine ağrısız bir kitle şeklinde ortaya çıkar. Bir kitlenin "kanser veya iyi huylu" olduğunu el ile ayırt etmek bir hekim için dahi mümkün değildir. O nedenle siz elinize bir kitle geldiğinde mutlaka en kısa zamanda bizlere başvurun.


Memede Kitle İle Geldiğinizde Biz Ne Yapıyoruz ?

Memede kitle ile başvurduğunuzda önce sizi dinleyip ailesel risklerinizi, hormon risklerinizi anlamaya çalışıyoruz. Daha sonra radyolojik incelemelerinizi yapıyoruz. 35 yaşın altındaysanız sadece ultrason; 40 yaşın üstündeyseniz mamografi ile beraber ultrason yapıyoruz. Yaşınız 35-40 arasındaysa muayene bulgularına göre mamografiye karar veriyoruz.

Memenin tedavi gerektiren sadece tek bir hastalığı vardır: meme kanseri. Dolayısıyla siz kapıdan girdiğiniz andan itibaren biz sizde meme kanseri olup olmadığını araştırmaya başlarız. Muayene biz bir fikir verir sadece, bu fikri pekiştirmek ve bir ön tanı oluşturmak için radyoloji sonuçlarını görmek isteriz.

Muayene ve radyolojik tetkikler ile ele gelen bu kitlenin iyi huylu veya kötü huylu ayrımını kabaca yapmaya çalışırız.  Kanser olma ihtimali yüksek ise zaman kaybetmeden hemen iğne biyopsisi ile tanıyı kesinleştirmek gerekir. Bu şüphe orta düzeyde ise 3 veya 6 ay aralıklarla radyolojik takip ile iğne biyopsisi arasında bir seçim yaparız. Kitlenin mevcut riski kanser açısından düşük ise, hastamızı yaşına uygun rutin takibe alırız.

Radyolojik risk değerlendirmesini yaparken tüm dünyanın kullandığı BIRADS sınıflamasını kullanırız. BIRADS 1 ve 2 düşük risk; BIRADS 3 orta derecede risk; BIRADS 4 ve 5 yüksek risk anlamına gelir. Elinize gelen kitle muayenede bize yüksek şüpheli gelmişse, radyolojik tetkiklerin raporunda BIRADS 4 veya BIRADS 5 yazıyorsa mutlaka iğne biyopsisi gerekir.

Siz bize geldiğiniz andan itibaren biz iğne biyopsisine gerek var mı yok mu onu anlamaya çalışırız. Muayeneler ve radyolojik tetkikler kesin tanı için yeterli değildir ama iğne biyopsisine gerek olup olmadığını bize net söyler.


Tüm dünyada meme görüntülemesi raporlarında BIRADS (Breast Imaging Reporting and Data System) adı verilen bir kategorizasyon sistemi kullanılıyor.

BIRADS, bulguların doğru olarak sınıflandırılması, meme kanseri ile ilgilenen tüm hekimlerin ortak bir dil kullanması ve bu sayede hastanın en doğru şekilde yönlendirilebilmesi için geliştirilmiş bir sistem.

0: Ek inceleme gerekli
1: Normal
2: İyi huylu bulgular
3: Yüksek ihtimalle iyi huylu
4: Şüpheli anormallik
5: Yüksek olasılıkla kötü huylu
6: Bilinen/biyopsi ile tanı almış kanser

Memede Kitle - Birads Yaklaşımı


MEMEDE KİTLE İÇİN BİZDEN RANDEVÜ ALIP MUAYENEYE GELEBİLİRSİNİZ. 
ADRESİMİZ: VİTAL FULYA PLAZA-ŞİŞLİ-İSTANBUL

0090 212 296 3396
0090 541 411 9000


 

Yorumlar  

 
-1 #154 mira 17-05-2016 22:25
Merhabalar ben mira 27 yaşında iki cocuk annesiym emzirmiyorum..sol gogsumun altinda agri var doktora gozuktm ultrason verdi kan tahlili yapildi ama bişey olmadigi soylendi lakin agrilar ve elime gelen bisiler var düğüm gibi yardimci olabilirmisiniz
Alıntı
 
 
-7 #153 Zülal 05-03-2016 01:11
Merhaba hocam ben 18 yasindayim sol mememde tam sol tarafinda bi kisti var ve o kist patladi ama izi hala duruyor ara sira kaburgalarim sol göğsüme batiyor sizce ciddi bi sey varmidir
Alıntı
 
 
+8 #152 yakup 22-02-2016 11:44
merabalar hocam benimde gögüsümde bir kitle var ama ne oldugnu bilmiyorum agrı veya acı yok ve yerinde ileri geri oynuyor sizce iyi huylumu cevap yazabilirmisini z
Alıntı
 
 
-1 #151 Muhterem 21-02-2016 22:47
Benim sol göğsümün üst bölgesinde bağrıma doğru bir sislik belirdi dikkatli bakılınca ve elkeyince belli oluyor ayrıca söl göğsümde degisik boyutlarda kistlerim var kontrole gittigimde doktorum zararsiz oldugunu soylemisti yikda 1 kontrol demisti ama bagrimdaki şislik yeni belirdi ve cok agrilarim var hem kistlerimden dolayi hemde yeni beliren sislikten dolayi elbette doktora gidicem fakat bekleyemedim ve sormak istedim
Alıntı
 
 
+1 #150 sarıboganmt 15-02-2016 09:33
hocam ben 28 yasındayım 2.cocugum suanda emiyor ben 3 gün hasta ve birsey yiyeyemedim sütüm kesilir gibi oldu sonrada sag sögsüm kopacak gibi agrımaya basladı elimle ikisini yokladım agrılı ceviz büyüklügünde beze geliyor elime bu nedir acaba.meme yapımda bozukluk yok.
Alıntı
 
 
-2 #149 şuheda 09-02-2016 13:22
Su içtiğimde sağ gösümden geçiyor gibi hissediyorum nedeni ne olabilir iyi günler
Alıntı
 
 
+2 #148 Leman@@ 04-02-2016 19:03
Salam men uc ile yaxindir xerceng xestesiyem ilk defe 2014 ci ilde tehranda cerrahi biopsik etdiler netisesi yaxsi cixmadi yenuden mene emmeliyat olmaliydim ama imkanim olmadiqindan qaldi biopsiknen goturulen sisin yeri saqaldi sekkiz aydan sonra yeniden qayitdi 3 eded uze cixdi evvel qizardi sonra benovseyi rengde oldu az az aqrayirdi sisin ozu sert ve berkdi indi sisin ozu desilib cirkli su qan gelir iyi pisdi men bilirem tecili emeliyat olmaliyam heyder eliyev fonduna erize yazib vermisem mene komeklik etsinler ancaq umudum oradir aqrisi var doze bilmirem allah adami kasib etmesin vallah ama masallah bu uc ilde ozumu yaxsi hiss etmisem ancaq aqri dosumdeki sisdedir cox isterdim dosumu almasinlar bilmirem nece olacaq men aile qurmaq istiyirem birde ximya terapiya ve sua teraoiaya onlarin ferqi nededir hansi ziyandi insana
Alıntı
 
 
-15 #147 Çetin 03-02-2016 12:55
Merhaba iyi günle hocam . Benim anneminde sol göğsünün üst kısmında bir sertlik var ve bu sertlik koltuk altında ağrıya ve kolunda bir ağrıya neden oluyor. Annemin yası 47 . Adet donemlerininde bu sertlikde zonklamalar oldugunu dile getiriyor. Biz 3 kardesiz ve bebeklik dönemimizde hic birimiz 3 aydan fazla sol göğüsünü emmemisız. Bize bir nilgi verirseniz cok sevinirim . Kolay gelsin
Alıntı
 
 
0 #146 Serhat 30-01-2016 19:04
14 yaşındayım 2 sindede kitle var ve sert napmalıyım. erkekğim
Alıntı
 
 
+3 #145 Dr Hamdi Koçer 23-01-2016 09:12
Kist ise ve iyi huylu denildiyse, hiç bir şey yapmaya gerek yok. 3 ay sonra ve 6 ay sonra ultrason ile kontrol etmek yeterlidir.

Kızınız getirin biz takip edelim.
Geçmiş olsun.

Alıntılandı Melek Kılıç:
Hocam s a bnm kizim 20 yasinda gogsunde kist tanis kondu iyi huylu denildi 2 taneydi simdi tekrar oluş tu doktara goturdm randevu verild biyops icin ne yapmaliyim allh rizasi icin yardmc olun cok sukur meme yapisnda bozulma veya akinti olayi yok ailemizde bu sekilde bi hastalik yok bana bi yorum yapin napmaliyim devlet hastanesi beklemeliyim ozelemi gotureyim allahh rizasi icin
Alıntı
 
 
-2 #144 Melek Kılıç 23-01-2016 07:21
Hocam s a bnm kizim 20 yasinda gogsunde kist tanis kondu iyi huylu denildi 2 taneydi simdi tekrar oluş tu doktara goturdm randevu verild biyops icin ne yapmaliyim allh rizasi icin yardmc olun cok sukur meme yapisnda bozulma veya akinti olayi yok ailemizde bu sekilde bi hastalik yok bana bi yorum yapin napmaliyim devlet hastanesi beklemeliyim ozelemi gotureyim allahh rizasi icin
Alıntı
 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile