Meme Sağlığı Kulübü | Op.Dr. Hamdi Koçer | Fibroadenom, meme kanseri, ultrasonografi, lenf bezleri

ELİME KİTLE GELİYOR, BU NE OLABİLİR ?meme-kitle-kontroluMeme kanserinin en sık görülen bulgusu memede ele kitle gelmesidir. Hastaların çoğu bu bulgu ile ilk hekimin karşısına gelir. Her iki kadından biri yaşamı boyunca bu korkuyu en az 1 kez yaşar.  Peki memede elinize bir kitle geldiğinde bunun kanser olma ihtimali nedir ? Kadının yaşına göre değişmekle beraber bu ihtimal % 10-20 civarındadır. Ele gelen kitlelerin büyük çoğunluğu iyi huyludur.

Yirmili yaşlarda ele gelen kitleler  daha çok fiboadenom olabilir. Otuz ve kırklı yaşlarında kistler daha çok görülür. Eğer 40 yaştan sonra memede ele kitle gelirse ilk planda kanseri düşünmek gerekir.

Memede ele gelen kitle birden fazlaysa veya her iki memede de ele geliyorsa bunlar daha çok kist veya fibroadenomdur. Kist ve fibroadenomlar zaman zama hafif ağrılar da yapar. Bazen ele gelip bazen kaybolan kitleler de çoğunlukla önemsiz olabilir.

Elinize gelen kitle dış yüzeyi düzgün ve meme dokusu içinde kolayca sağa sola, aşağı yukarı hareket ediyorsa iyi huylu olma ihtimali daha yüksektir. Buna karşılık taş gibi sert ve hareketsiz üstelik dış yüzeyi düzensiz  olduğunda bunun kanser olma ihtimali daha yüksektir.

Ağrılı kitleler daha çok iyi huylu olur. Kanser ise sanıldığının aksine ağrısız bir kitle şeklinde ortaya çıkar. Bir kitlenin kanser veya iyi huylu bir tümör olduğunu el ile kesin olarak ayırd etmek meme konusunda deneyimli bir hekim için dahi mümkün değildir. O nedenle siz elinize bir kitle geldiğinde mutlaka en kısa zamanda NEOLIFE Tıp Merkezinde bizlere başvurun.

Muayene sonrası ilk yapılacak şeyler ultrason (us) ile kitleyi incelemek olacaktır. Eğer us ve/veya mamografi incelemesi kitlenin şüpheli olduğun düşündürürse iğne biyopsisi yapılır.

Meme kanseri tedavisine başlamadan önce iğne biyopsisi yapılması ve mutlaka patoloji raporu ile teşhisin kanıtlanması gerekir.

Yorumlar  

 
+1 #100 Dr Hamdi Koçer 24-01-2015 10:08
Geçmiş olsun

Alıntılandı birol ertürk:
sn.koçer
kızıma temiz distulit apse teşhisi kondu
augementin ve volteren le ilaç tedavisine başladık.size mesleğinizde başarılar dilerim.yazışma da gösterdiğiniz samimiyet için minnettarım.iyi günler
Alıntı
 
 
0 #99 birol ertürk 22-01-2015 11:54
sn.koçer
kızıma temiz distulit apse teşhisi kondu
augementin ve volteren le ilaç tedavisine başladık.size mesleğinizde başarılar dilerim.yazışma da gösterdiğiniz samimiyet için minnettarım.iyi günler
Alıntı
 
 
0 #98 muhsinekutuklu 18-01-2015 02:03
Merhabalar 25 yasindayim 1.5 yadinds bir bebegim var emiyor. sol mememde 2parmak kalinliginda bir kitle var ve agriyor ne yapmaliyim?
Alıntı
 
 
-3 #97 muhsinekutuklu 18-01-2015 01:57
Merhaba. 25 yasindayim 1.5 yasinda bir cocugum var ve emiyor
sol gogusumde iki parmak kalinliginda bi kitle var ve dokundukca bebegim emdikce agriyor normal midir?
Alıntı
 
 
0 #96 Dr Hamdi Koçer 15-01-2015 18:43
Geçmiş olsun, umarım kızınızla alakalı iyi haberler verirsiniz.

Alıntılandı birol ertürk:
yakın alakanız için çok teşekkür ederim.kitlenin verdiği sıkıntı artarak devam ettiği için başka çıkış yolu bulamıyoruz..size başarılar dilerim
Alıntı
 
 
0 #95 birol ertürk 15-01-2015 18:00
yakın alakanız için çok teşekkür ederim.kitlenin verdiği sıkıntı artarak devam ettiği için başka çıkış yolu bulamıyoruz..size başarılar dilerim
Alıntı
 
 
0 #94 Dr Hamdi Koçer 15-01-2015 14:15
Muayene etmediğim, görmediğim hasta hakkında çok detaya girmek istemem doğru bulmuyorum ama 13 yaşındaki kıza mamografi ve operasyon yapılması bana çok gerekli gibi gelmedi.

Siz bilirsiniz.
Geçmiş olsun.

[quote name="birol ertürk"]6ay önce sıvı halde olan kitlenin sertleşmesi yüzünden geç kaldığımızı,6ay önce müdahale edilseydi daha kolay tedavi edebileğini belirtti,ilk hekimimiz medikal hast.de yardımcı uzman,2.doktorumuz karşıyaka devlet hast.uzman dr du.son doktorumuz ege ün.öğ.üyesi.prof(isim yazmam sakıncalıdır diye yazmadım).aynı prof ege ün.meme pol.ne gönderdi.muayene sonucu kitlenin alınması gerekiyor dendi.p.tesi günü mamografi çekilecek sonraki adımlara geçilecek.şu anda
ağrı,akıntı,kaş ıntı var.akıntı meme ucunda değil.kahverengi bölgeden.ultrason sonucu sol

m
Alıntı
 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile