Meme Sağlığı Kulübü | Op.Dr. Hamdi Koçer | Fibroadenom, meme kanseri, ultrasonografi, lenf bezleri

Meme Ağrısı

3858Meme ağrısı ve görülme sıklığı:

Meme ağrısı kadınlar arasında çok sık görülen bir yakınmadır: her 3 kadından 2’si dönem dönem meme ağrısı çeker. Hastaların büyük çoğunluğu hekime başvurmaz ancak üç kişiden birisi kadın doğum uzmanı veya meme hastalıkları ile ilgilenen bir genel cerrahi uzmanına başvurur.  

Meme ağrıları doğum kontrol hapları kullanan kadınlarda daha az sorun olurken, sigara tiryakilerinde, fazla kahve tüketen ve sürekli stres altında yaşayan kadınlarda daha sık görülür. Hastaların az bir kısmı tedavi gerektirecek düzeyde ağrı sıkıntısı çeker. Doktora başvuranlar daha çok kanser endişesi ile gelir. Kanser olmadığının anlaşılması bile hastaların büyük çoğunluğunun rahatlamasına ve yakınmalarını daha az hissetmesine sebep olur.

Meme ağrısı doktora başvurma sebeplerinin en başında gelir. Birinci neden meme ağrısı, diğer neden memede ele kitle gelmesidir. Her ikisi de hastaları bize getirdiği ve hastaların muayenelerini radyolojik tetkiklerini yaptırmamıza olanak sağladığı için çok değerlidir. Memede ele gelen kitlelerin ancak % 10 kadarı meme kanseri çıkar. Meme ağrısı ile başvuran hastalar arasında meme kanseri görülme oranı çok daha düşüktür.

Meme Ağrısını 3 gruba ayırabiliriz: dönemsel meme ağrıları, dönemsel olmayan meme ağrıları ve meme dışı göğüs duvarı ağrıları. İlk iki grup memenin dokusundan menşeini alırken üçüncü grup daha ziyade göğüs duvarı adale eklem sisteminden kaynaklanır. Bu ağrıları bir birinden ancak dikkatli bir muayene ile ayırmak mümkündür.

Ağrının karakteri çok önemlidir: Adet dönemleri ile ilgisi olup olmadığı, ne sıklıkla yaşandığı, ne kadar sürdüğü, nasıl geçtiği gibi soruların cevapları  ağrının ayırıcı tanısında hekim için önemli bilgilerdir.

Meme ağrısı için önlem ve tedaviler:

Meme ağrısı çeken hastaların büyük çoğunluğu, bunun nedenlerini öğrenip, kendisinde olumsuz bir durum olmadığını anlayınca rahatlar.  Sadece % 3 oranında hasta ağır şikayetler nedeni tıbbi tedavi gerektirir.

Bazı önlemler ile hastaların meme ağrılarını daha kolay geçirmeleri mümkündür: Özellikle balenli ve sert sütyen kullanmak, sütyeni ağrılı dönemlerde geceleri de çıkartmamak hastaların önemli bir kısmını rahatlatır. Adet öncesi dönemde memelerde ödem olduğu için özellikle bu dönemde su ve tuz tüketimini kısıtlamak hatta gerekirse idrar söktürücü ilaç kullanmak faydalı olabilir.

Meme ağrısı olan hastaların sigara kullanmamaları, kahve tüketimini kesmeleri veya azaltmaları da ağrıları azaltacaktır. Bilimsel çalışmalarda, diyetdeki yağ oranının azaltılması da uzun dönemde ağrıyı azalttığı gösterilmiştir.

Meme ağrısı olduğu dönemlerde basit ağrı kesiciler kullanılabilir. Daha ciddi ilaçlar kullanımı için hastanın en az 6 aydır süre gelen ve gündelik yaşam konforunu bozan ağrısı olması gerekir. Kullanılan ilaçlar hormon içerdiği veya vücut hormonları üstünde düzenleyici etki yaptığı için ciddi yan etkilere sahiptir: Bulantı, depresyon, adet düzensizliği, başağrısı ses kalınlaşması, kıllanma gibi.

Ağrılı dönemde mamografi çektirip sonra da mamografi tetkikinin ağrılı olduğundan yakınmak, bu yersiz korkunun toplumda yayılmasına aracı olmak hatta korku nedeni ile hayatında mamografi çekirmemiş ve ileri evre gecikmiş meme kanseri ile bize başvuran hastaların sorumluluğuna ortak olmak demektir. Bu konunun sosyal bir sorumluluk olduğunu unutmayalım: ağrılı dönemlerde mamografi çektirmeyelim.

Ağrılı dönemlerde mamografi çektirilmemesine özen göstermek gerekir. Mamografi acil bir tetkik olmadığından adet bitiminden bir kaç gün sona çekilirse hem sonuçlar daha doğru olacaktır; hem de çok daha rahat ve konforlu bir tetkik gerçekleşecektir.

 

Yorumlar  

 
0 #22 Dr Hamdi Koçer 13-11-2014 07:08
Hekime başvurup muayene olmalısınız.
Veya son 2-3 soruya verilen cevabı okuyabilirsiniz . Çünkü hep aynı cevap: vücudunda bir rahatsızlık hisseden kişi önce hekime başvurur.
Geçmiş olsun

Alıntılandı Byza:
Merhaba. 16 yaşındayım ve sol göğüsümde Ağrı ve Sancı oluyor sizce ne yapmalıyım ara ara oluyodu ama normal Ağrı diye geçiştiriyordum ama sürekli Ağrı Sancı yapmaya başladı be yapmalıyım ?
Alıntı
 
 
0 #21 Byza 12-11-2014 22:39
Merhaba. 16 yaşındayım ve sol göğüsümde Ağrı ve Sancı oluyor sizce ne yapmalıyım ara ara oluyodu ama normal Ağrı diye geçiştiriyordum ama sürekli Ağrı Sancı yapmaya başladı be yapmalıyım ?
Alıntı
 
 
0 #20 Dr Hamdi Koçer 12-11-2014 07:01
Hekime başvurup, muayene olmalısınız.

Alıntılandı akdag:
Slm 19yasindayim ve sol gogsumde cok agri var ve bi sislik var ne yapmaliyim cevaplarsaniz sevinirim
Alıntı
 
 
0 #19 akdag 12-11-2014 01:33
Slm 19yasindayim ve sol gogsumde cok agri var ve bi sislik var ne yapmaliyim cevaplarsaniz sevinirim
Alıntı
 
 
+1 #18 Dr Hamdi Koçer 23-10-2014 08:26
Tabi hekime başvurmanızı ve muayene olmanızı öneririm.

Alıntılandı v.k:
48 yaşındayım . sol gögüsüm kolumun altına doğru ağrı var . sol elimin baş parmagındada ağrı var . ne yapmam gerek . cevaplarsanız sevinirim .
Alıntı
 
 
-2 #17 v.k 22-10-2014 19:50
48 yaşındayım . sol gögüsüm kolumun altına doğru ağrı var . sol elimin baş parmagındada ağrı var . ne yapmam gerek . cevaplarsanız sevinirim .
Alıntı
 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

saç ekimi istanbulsaç ekimi muayenesi, saç analizi istanbulSaç Ekiminden Önce Dikkat Edilmesi GerekenlerFue Saç Ekimi Nedir?Saç Nakli ve Saç Ekimi Nasıl Yapılır