Meme Sağlığı Kulübü | Op.Dr. Hamdi Koçer | Fibroadenom, meme kanseri, ultrasonografi, lenf bezleri

Meme Ağrısı

3858Meme ağrısı ve görülme sıklığı:

Meme ağrısı kadınlar arasında çok sık görülen bir yakınmadır: her 3 kadından 2’si dönem dönem meme ağrısı çeker. Hastaların büyük çoğunluğu hekime başvurmaz ancak üç kişiden birisi kadın doğum uzmanı veya meme hastalıkları ile ilgilenen bir genel cerrahi uzmanına başvurur.  

Meme ağrıları doğum kontrol hapları kullanan kadınlarda daha az sorun olurken, sigara tiryakilerinde, fazla kahve tüketen ve sürekli stres altında yaşayan kadınlarda daha sık görülür. Hastaların az bir kısmı tedavi gerektirecek düzeyde ağrı sıkıntısı çeker. Doktora başvuranlar daha çok kanser endişesi ile gelir. Kanser olmadığının anlaşılması bile hastaların büyük çoğunluğunun rahatlamasına ve yakınmalarını daha az hissetmesine sebep olur.

Meme ağrısı doktora başvurma sebeplerinin en başında gelir. Birinci neden meme ağrısı, diğer neden memede ele kitle gelmesidir. Her ikisi de hastaları bize getirdiği ve hastaların muayenelerini radyolojik tetkiklerini yaptırmamıza olanak sağladığı için çok değerlidir. Memede ele gelen kitlelerin ancak % 10 kadarı meme kanseri çıkar. Meme ağrısı ile başvuran hastalar arasında meme kanseri görülme oranı çok daha düşüktür.

Meme Ağrısını 3 gruba ayırabiliriz: dönemsel meme ağrıları, dönemsel olmayan meme ağrıları ve meme dışı göğüs duvarı ağrıları. İlk iki grup memenin dokusundan menşeini alırken üçüncü grup daha ziyade göğüs duvarı adale eklem sisteminden kaynaklanır. Bu ağrıları bir birinden ancak dikkatli bir muayene ile ayırmak mümkündür.

Ağrının karakteri çok önemlidir: Adet dönemleri ile ilgisi olup olmadığı, ne sıklıkla yaşandığı, ne kadar sürdüğü, nasıl geçtiği gibi soruların cevapları  ağrının ayırıcı tanısında hekim için önemli bilgilerdir.

Meme ağrısı için önlem ve tedaviler:

Meme ağrısı çeken hastaların büyük çoğunluğu, bunun nedenlerini öğrenip, kendisinde olumsuz bir durum olmadığını anlayınca rahatlar.  Sadece % 3 oranında hasta ağır şikayetler nedeni tıbbi tedavi gerektirir.

Bazı önlemler ile hastaların meme ağrılarını daha kolay geçirmeleri mümkündür: Özellikle balenli ve sert sütyen kullanmak, sütyeni ağrılı dönemlerde geceleri de çıkartmamak hastaların önemli bir kısmını rahatlatır. Adet öncesi dönemde memelerde ödem olduğu için özellikle bu dönemde su ve tuz tüketimini kısıtlamak hatta gerekirse idrar söktürücü ilaç kullanmak faydalı olabilir.

Meme ağrısı olan hastaların sigara kullanmamaları, kahve tüketimini kesmeleri veya azaltmaları da ağrıları azaltacaktır. Bilimsel çalışmalarda, diyetdeki yağ oranının azaltılması da uzun dönemde ağrıyı azalttığı gösterilmiştir.

Meme ağrısı olduğu dönemlerde basit ağrı kesiciler kullanılabilir. Daha ciddi ilaçlar kullanımı için hastanın en az 6 aydır süre gelen ve gündelik yaşam konforunu bozan ağrısı olması gerekir. Kullanılan ilaçlar hormon içerdiği veya vücut hormonları üstünde düzenleyici etki yaptığı için ciddi yan etkilere sahiptir: Bulantı, depresyon, adet düzensizliği, başağrısı ses kalınlaşması, kıllanma gibi.

Ağrılı dönemde mamografi çektirip sonra da mamografi tetkikinin ağrılı olduğundan yakınmak, bu yersiz korkunun toplumda yayılmasına aracı olmak hatta korku nedeni ile hayatında mamografi çekirmemiş ve ileri evre gecikmiş meme kanseri ile bize başvuran hastaların sorumluluğuna ortak olmak demektir. Bu konunun sosyal bir sorumluluk olduğunu unutmayalım: ağrılı dönemlerde mamografi çektirmeyelim.

Ağrılı dönemlerde mamografi çektirilmemesine özen göstermek gerekir. Mamografi acil bir tetkik olmadığından adet bitiminden bir kaç gün sona çekilirse hem sonuçlar daha doğru olacaktır; hem de çok daha rahat ve konforlu bir tetkik gerçekleşecektir.

 

Yorumlar  

 
+1 #31 Dr Hamdi Koçer 14-12-2014 12:52
Bana patoloji raporunuzu yollayın bakalım.Alıntılandı esmer 63:
20 yaşındayım 5 ay önce

mememden 8 cm büyüklüğnde kist aldırdım ve diğer mememde olan da büyümüş bunun neden olduğunu ve neden büyüdüğüne anlam veremiyorlar ama bana çok ağrı veriyor banyo dahi yapmıyorum yeniden ameliyat olmak tan korkuyorum sizce ne yapmalıyım


Bana patoloji raporunuzu yollayın bakalım.
Alıntı
 
 
-1 #30 fatmakuaybe 10-12-2014 07:59
Merhaba 21 yaşindayim 5 gündür sağ göğüsumde agrilar oluyor ağrilarin sıklığı 1 dk geçmiyor sizce ne olabilir bir doktora gitmeyim mi?
Alıntı
 
 
+1 #29 esmer 63 09-12-2014 19:29
20 yaşındayım 5 ay önce mememden 8 cm büyüklüğnde kist aldırdım ve diğer mememde olan da büyümüş bunun neden olduğunu ve neden büyüdüğüne anlam veremiyorlar ama bana çok ağrı veriyor banyo dahi yapmıyorum yeniden ameliyat olmak tan korkuyorum sizce ne yapmalıyım
Alıntı
 
 
+1 #28 Dr Hamdi Koçer 29-11-2014 11:52
Mamografi 40 yaşından sonra öneriyoruz.

Alıntılandı haticem:
adetlerim düzenli hiç sorunum yok bi ara doktara gittim bana bir şey olmaz mamogrofi çektirelim istersen dedi fakat ben çektiremedim sizce çektirmeliyim
Alıntı
 
 
+1 #27 haticem 29-11-2014 11:46
adetlerim düzenli hiç sorunum yok bi ara doktara gittim bana bir şey olmaz mamogrofi çektirelim istersen dedi fakat ben çektiremedim sizce çektirmeliyim
Alıntı
 
 
+2 #26 Dr Hamdi Koçer 29-11-2014 11:19
Göğüs duvarı ağrılarının büyük çoğunluğu -eğer adet dönemi ile zamansal ilişkisi yoksa- adale eklem gibi lokomotor sistem ağrılarıdır. Fizik tedavi hekimine de başvurmanızı öneririm.

Geçmiş olsun

Alıntılandı haticem:
merhabalar...21 yaşındayım yaklaşık 1 yıldan fazla her iki göğsümde de sık sık ağrılar oluyor bu günde en az 8-9 kere bıçak saplar gibi ağrı süresi 2-3 dk sürüyor ve ağrı sırasında birsey yapamıyorum sizce sebebi ne olabilir hemen bilgilendirir misiniz...
teşekkürler
Alıntı
 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

saç ekimi istanbulsaç ekimi muayenesi, saç analizi istanbulSaç Ekiminden Önce Dikkat Edilmesi GerekenlerFue Saç Ekimi Nedir?Saç Nakli ve Saç Ekimi Nasıl Yapılır