Meme Sağlığı Kulübü | Op.Dr. Hamdi Koçer | Fibroadenom, meme kanseri, ultrasonografi, lenf bezleri

Mamografi zararlı mıdır?

hasta-soru
hasta H.E.K.
Hocam mamografi için..zararlı deniyor ışından dolayı..merak ediyorum..acaba gerçek payı varmı...cevaplarsanız sevinirim teşekkürler....

kulup-cevapMEME SAĞLIĞI KULÜBÜ: Mamografinin HİÇ BİR ZARARI YOKTUR. Her yaştaki kadına güvenle mamografi filmi çekilir. mamografi sırasında 1 akciğer filmi kadar ışın alınır.
Mamografi hayat kurtaran bir tetkiktir. Özellikle % 99 oranında kadınların hayatını kurtarır. Ben mamografinin kadınlar arasında bu kadar önemli olmasına rağmen, yine kadınlar tarafından sürekli yıpratılmasını anlamakta güçlük çekiyorum. Mamografinin eğer tüy kadar zararı varsa-ki bence yok- onu tehlikeli ve zararlı gibi gösteren çabaların insanlığa fil kadar zararı vardır.

Yorumlar 

 
-1 #6 Dr Hamdi Koçer 29-03-2013 06:59
İnce iğne biyopsisi sanırım yapılmış. Ancak ince iğneden alınan materyal çok az miktarda hücrelerden ibaret. Tanı koymada yetersiz. Ancak yine de şüpheli hücreler görmüşler. Tru cut biyopsi yani kalın iğne ile (otomatik özel biyopsi iğneleri) biyopsiyi tekrarlamak gerekir. Eğer sonuç kanser gelirse ona göre bir cerrahi yapmak lazım, iyi huylu gelirse ya o bölge çıkartılır veya takip edilir.

Alıntılandı sda:
inceleme yaymalarda sitolojik zeminde lipositler ertrositler ve çok az sayıda tek tek ve birkaç adet grup oluşturulmuş şüpeli epitelyal hücreler mevcuttur . nedemekk olduğunu mrk ediyorum ..
Alıntı
 
 
+2 #5 sda 28-03-2013 17:39
inceleme yaymalarda sitolojik zeminde lipositler ertrositler ve çok az sayıda tek tek ve birkaç adet grup oluşturulmuş şüpeli epitelyal hücreler mevcuttur . nedemekk olduğunu mrk ediyorum ..
Alıntı
 
 
+1 #4 Dr Hamdi Koçer 15-02-2013 15:08
Memedeki fibroadenom benzer lezyonları genel olarak takip ediyoruz, cerrahi olarak çıkartmıyoruz. İyi güvenilir bir radyoloji uzmanı, fibroadenom ile kanser ayrımını %90 civarında yapabilir. Arada kalan lezyonlarda tru cut iğne biyopsisi yapıyoruz.

Sadece büyümesi yeterli bir kriter değil: sınırları, şekli, iç yapısı, kanlanması ve hastaya ait risk faktörleri karar verirken, büyüme hızı kadar etkili diğer konular. O nedenle sadece 5 mm büyümüş dediğinizde bana önemli bir şey ifade etmiyor.

Geçmiş olsun.


Alıntılandı n.k:
Merhaba sag göğsümde 23×9.2 mm buyuklugunde fibroadenom var 2 ayda 5 mm buyumus sizce alinmali mi
Alıntı
 
 
+1 #3 n.k 15-02-2013 02:23
Merhaba sag göğsümde 23×9.2 mm buyuklugunde fibroadenom var 2 ayda 5 mm buyumus sizce alinmali mi
Alıntı
 
 
+1 #2 Dr Hamdi Koçer 04-12-2012 14:35
hndn,

Kanser olma ihtimali her kadının var. Hiç bir kadın bu riskten muaf değil. o nedenle kadınlara yıllık kontrollerini yaptırmasını öneriyoruz. Sizin elinize gelecek büyüklük en az 2 cm büyüklüğünde bir tümördür. Ama mamografi ve ultrasonografi ile bu 1 cmden küçükken bile yakalanabilir.

Dolayısıyla fazla detaya boğulmadan, her yıl meme kontrollerinizi güvenilir bir yerde yapın ve böylece bu tür şeyleri de tasa haline getirmeyin.Yazdıklarınızın mevcut riskiniz üzerinde bir etkisi yok çünkü.

Geçmiş olsun

Dr Hamdi Koçer
Alıntı
 
 
+1 #1 hndn 04-12-2012 14:19
benim koltuk altında kola dogru bir bölümde 5 yıl önce bir beze tespit edildi sert bir beze ama yag bezesi oldugu daha ilerleyen zamanlarda kaslarada eklem yerlerimde şişme yapa bilecegi söylenmişti yaklaşık 1 senedir sol gögsümde ara sıra şiddetli bazen hafif agrılar oluyor el muayinesi yapıyorum kitle gelmiyor elime gögüs kanseri belirtilerinden de hic biri yok gayet normal bir gögs yapım var ama gögsümün yan tarafı srekli agrıyor kanser olma ihtimalim varmı
Alıntı