Meme Sağlığı Kulübü | Op.Dr. Hamdi Koçer | Fibroadenom, meme kanseri, ultrasonografi, lenf bezleri

Meme kanserine yakalanan eski sağlığına kavuşma durumu varmı

hasta-soru
hasta H.E.K.
Hocam mamografi için..zararlı deniyor ışından dolayı..merak ediyorum..acaba gerçek payı varmı...cevaplarsanız sevinirim teşekkürler....

kulup-cevapMEME SAĞLIĞI KULÜBÜ: Mamografinin HİÇ BİR ZARARI YOKTUR. Her yaştaki kadına güvenle mamografi filmi çekilir. mamografi sırasında 1 akciğer filmi kadar ışın alınır.
Mamografi hayat kurtaran bir tetkiktir. Özellikle % 99 oranında kadınların hayatını kurtarır. Ben mamografinin kadınlar arasında bu kadar önemli olmasına rağmen, yine kadınlar tarafından sürekli yıpratılmasını anlamakta güçlük çekiyorum. Mamografinin eğer tüy kadar zararı varsa-ki bence yok- onu tehlikeli ve zararlı gibi gösteren çabaların insanlığa fil kadar zararı vardır.

___________________________________________________

hasta-soru
hastaF.S. 29 KASIM
Merhaba sayfanızı bugün inceleme fırsatı buldum gerçekten çok yararlı bilgiler var..Benimde sizden bir yardım talebim olacak...benimde her iki mememde fibroadenoma var 5 kez biyopsi oldum ilk biyopsim 17 yaşımda yapıldı...sonuçlar fibroadenom olarak çıktı..Şuan 31 yaşındayım ve hala toplamda 6 adet kitle mevcut...yalnız son usg de bir kitle tespit edildi 1,7 cm fibroadenom olduğu düşünülüyor sadece derinde olduğu için bugüne kadar görülmemiştir gibi bir açıklama yapıldı...benim öğrenmek istediğim kansere dönüşme riski varmı ve fibroadenomlar mutlaka cerrahi müdahale ile çıkarılmalı mı?
kulup-cevapMeme Saglıgı Kulubü

  1. ‎Fibroadenomların kansere dönüştüğüne dair elimiezde bilimsel bir kanıt yok
  2. ‎Fibroadenomları çıkartmaya gerek yok. Onları US ile takip etmek yeterli.
  3. ‎İçlerinde şüphe çekenler olursa, onlara kalın iğne biyopsisi yapılabilir. Cerrahi olarak çıkartmak gerekmez.
  4. ‎Cerrahi olarak çıkartmayı artık eskisi kadar doğru bulmuyoruz.

___________________________________________________

hasta-soru
hastaF.S. peki neden doğru bulmuyoruz...sakıncaları neler...
kulup-cevapMeme Saglıgı Kulubü
pek çok sakıncası var: TRU CUT iğne ile kolayca örnekleme yapmak ucuz, konforlu ve basit. yaklaşık 10-15 dakika sürer ve hasta hemen hastaneyi terk eder. Cerrahi yaklaşım uzun zahmetli oahalıdır.
Cerrahi biyopsi yapıldığında onun ciltaltındaki izleri daha sonra yapılacak radyolojik tetkiklerde artefakt yani karıştırıcı parazit oluşturur tanıda güçlük yaratır.
Eğer tanı malign ise, iğne ile önceden bilmek, hastanın ameliyata daha iyi hazırlanması, yapılacak ameliyatın planını daha doğru yapılmasını sağlar. Önceden hastanın hormon reseptörlerini de bilerek ameliyat planlamak mümkün. Ameliyatın genişliği, meme koruyucu veya mastektomi kararınnda önemlidir tanının önceden bilinmesi. Cerrahi biyopsi yapıldığında ve tümör çıkartıldığında, artık sentinel lenf biyopsisi yapma şansı kalmaz, koltukalmeliyatı yapmak  şart olur. Evre I ve II hastalarda koltulaltı ameliyatlarının çoğu temiz çıkar yani boşuna yapılmıştır.

___________________________________________________

hasta-soru
hastaN.Y. Doktor bey bende sürekli takipçinizim.Bende meme kanserliyim ve tedavi gördüm.Sol göğsüm lenfler dahil alındı,şu anda tamoxsifen kullanıyorum.2.evre ve duktal karsinom,her2 pozitif herseptin tedavisi gördüm.Şunu öğrenmek istiyorum.Benim için hala risk varmı ? 12 KASIM

hasta-soru
hastaE.B. ben 8 sene önce meme kanseri oldum şimdi çok iyiyim konturullara gidiyorum ben hala riz taşıyormuyum  12 KASIM


kulup-cevapMeme Saglıgı Kulubü
Ortak Cevap :  Memesi olannher kadın, meme kanseri açısından risk taşır. Hele daha önce bu hastalığa yakalanmışsa, hastalığı yenmiş dahi olsa, diğer kadınlardan daha fazla risk taşır. Bu nedenler takipleri hiç bırakmamak ve sürekli uyanık olmak gerekir. Dr Hamdi Koçer

___________________________________________________

hasta-soru
hastaB.Y.: iyi akşamlar benim eşim meme kanserine yakalandı .tedavi sonrasında iyi giden gelişmelerde çoçuk sahibi olabilirmiyiz. 08 KASIM
kulup-cevapMeme Saglıgı Kulubü
Evet tedavinin bitiminde bir süre sonra çocuk sahibi olabilirsiniz. Bu arzunuzu doktorunuzla paylaşmalısınız (onkloji uzmanı) çünkü bazı ilaçlar (tamoxifen gibi) ilacı kullandığınız süre içinde, hamile kalmanızı güçleştirir veya olanaksız kılar.
hasta-soru
hastaB.Y.: burayı bana arkadaş önerdi de çok beğendim bir sorum daha olacak meme kanserine yakalanan eski sağlığına kavuşma durumu varmı acaba 08  KASIM
kulup-cevapMeme Saglıgı Kulubü
hastalık Evre 1 de yakalanması halinde % 95 şansı, Evre 2 de yakalandığında ise % 86 şansı var. Evre 3 ve evre 4 de hızla düşüyor.

 

Yorumlar 

 
-5 #19 Nurten XX 26-09-2016 18:38
Hocam, ben meme kanseriyim ve önce kemoterapi sonra ameliyat dendi. Kemoterapi yi aldım sağ mememde tek kitle ve sağ koltuk altında var. Sorum şuki memenin alınması şart mı?? Meme alınmadan olmaz mı?
Alıntı
 
 
+6 #18 Dr Hamdi Koçer 15-02-2016 08:22
İleri evre meme kanseri hastalarında biz iyi sonuçlar elde ediyoruz.
Siz de sonuçları size kemoterapi verecek hekim veya klinik ile konuşun.
Onların kendi sonuçlarını öğrenmeye çalışın.

Geçmiş olsun

Alıntılandı haci atasoy:
Doktor bey benim annemde meme kanseri teshis edildi kötü huylusu 5cm büyüklügünde kol altina yayilmis bide omuz üstüne tehlikesi nedir bu tür kanser öldürürmü lütfen bi cvp yazin kemoterapiyle kücültüp alacagiz diyor doktorlar simdiden tessekürler.
Alıntı
 
 
+4 #17 haci atasoy 15-02-2016 00:33
Doktor bey benim annemde meme kanseri teshis edildi kötü huylusu 5cm büyüklügünde kol altina yayilmis bide omuz üstüne tehlikesi nedir bu tür kanser öldürürmü lütfen bi cvp yazin kemoterapiyle kücültüp alacagiz diyor doktorlar simdiden tessekürler.
Alıntı
 
 
-5 #16 Demet 13-02-2016 23:29
Merhabalar hocam benim ablama yaklaşık 10 ay önce meme kanseri teşhisi konuldu sağ meme ile birlikte lenf bezleri tamamen alındı 3 evdeydi ancak suan metastaz oldugu için 1 ay önceki tomografi sonucunda karaciğer de 12cmlik lezyon görüldüğü akciğerlerde sorun görüldüğü ancak zatürre gecirdiginden mi kaynaklanıyor bilinmiyor birde kalpte sorun çıktığı için 3 haftada bir korucu ilacı vardı onu durdudular bi de rahim agzindada kanser hücreleri görüldü parça aldılar tekrar ablam suan 29 yasinda iki çoçuk annesi sizce yaşam kalitesi bundan sonra nasıl olur suan kendisine öleceğim gözüyle bakıyor.
Alıntı
 
 
-5 #15 Ayşegül3535 29-01-2016 15:55
Merhaba daha bugün annemin meme kanseri olduğunu öğrendim ne olacak ne yapmalıyım memeyi komple aldırmakmı kanseri yok eder yoksa içini aldırmakmı kemoterapi meme komple alınsa bile gereklimi annem yaşayacak değilmi
Alıntı
 
 
+4 #14 Dr Hamdi Koçer 15-12-2015 11:36
Hicran hanım,

İğne biyopsisi yapılmış ve kanser hücreleri görülmüş. Bundan sonra tedavinize başlamak gerekir. Tümörün büyüklüğü, yeri, sizin yaşınız ve beklentileriniz mümkün olursa, hormon reseptörlerine bakarak sizin tedavinizi planlamak gerekir. Eğer başvurursanız bunu ben yaparız sizin için. Yani hem sizinle birlikte tedavinizi planlar hem de ameliyatınızı yaparım.

Geçmiş olsun

Alıntılandı Hicran:
İyi çalışmalar ben iki ay kadar önce sağ mememde bir kitle olduğunu keşfettim doktora gittim birşey yok dedi ama ben ısrar ettim mamagrofide 17 15 mm çapında bir kitle tespit edildi iğne biopsisinde gruplar halinde veya tek tek düşmüş halde malign hücreler görüldü. Bu hücreler atipiki pleoformik nüve /sitoplazma oranı nüve lehine artmış hiperkromatik nüveli yapıdadır. TANI MALİGN YAYMA MEME IIAB NE ÖNERİRSİNİZ ULTROSONDA KOLTUK ALTLARI TEMİZDİ
Alıntı