Meme Sağlığı Kulübü | Op.Dr. Hamdi Koçer | Fibroadenom, meme kanseri, ultrasonografi, lenf bezleri

Nöbetçi Lenf Bezleri Biyopsisi


Lenf bezleri nedir ?
Lenf bezleri vücudumuzdaki bakterileri ve kanser hücrelerini yakalayıp-tutan; yani “filtre gibi çalışan” küçük organlardır. Vücudun pek çok yerine dağılmışlardır ancak en yoğun koltuk altında, kasıklarda, boyunda, karın ve göğüs boşluğunda yerleşmişlerdir.

Nöbetçi lenf bezleri nedir ?
Nöbetçi lenf bezi, meme kanserinin yayılması sırasında koltuk altında ulaştığı ilk grup lenf bezleridir.

Nöbetçi lenf bezleri biyopsisi nedir ?

lenf01  lenf02Sadece nöbetçi lenf bezlerini çıkartarak, meme kanseri hücrelerinin koltuk altına göç edip etmediğini anlayabiliriz. Böylece hastanın kanserinin evresi hakkında bilgi sahibi olmak ve hastaya en uygun tedavi planını hazırlamak mümkün olur.
Bilimsel çalışmalar, sadece “nöbetçi lenf bezlerinin” çıkartılması ile elde edilen kanser evrelemesinin, klasik “koltuk altı ameliyatı” yapıldığında elde edilen veriler kadar doğru ve güvenilir olduğunu göstermektedir. 

Klasik koltukaltı operasyonlarının komplikasyonları
Koltul altı lenf bezlerinin çıkartıldığı klasik ameliyatlardan sonra bazı hastalarda geçici omuz ağrısı, kol ağrısı ve kalıcı lenfödem (kolda şişma) olabilir. Koltuk altından çıkarılan lenf bezi sayısı arttıkça, görülen konplikasyonların şiddet ve süresi de artmaktadır.  Eğer sadece “nöbetçi lenf bezleri” çıkartılırsa ortaya çıkacak kol ve omuz komplikasyonları daha az olacaktır.  


Nöbetçi lenf bezlerinin bulunması  
lenf03Ameliyat öncesi memedeki tümör bölgesine az miktarda radyoaktif madde ve/veya metilen mavisi enjekte edilir. Verilen bu maddeler, lenf yollarından “nöbetçi lenf bezlerine” ulaşırlar. Koltuk altına yapılan 2 cm’lik küçük ve yüzeyel bir kesiden maviye boyanmış olan lenf bezleri bulunup çıkartılır. Radyoaktif madde verildiğinde, nöbetçi lenf bezlerinin yerleri taşınabilir küçük radyasyon tarayıcı cihazlar yardımı ile daha kolay bulunabilir. 

Nöbetçi lenf bezleri bulunamazsa ne olur ?
Nadiren “nöbetçi lenf bezlerinin” bulunamadığı olur. Bu durumda klasik koltuk altı ameliyatı ile, lenf bezlerinin topluca çıkartılması ve tümörün evrelemesinin yapılması şart olur. 

Nöbetçi lenf bezlerinde kanser çıkarsa ?

Bazen nöbetçi lenf bezlerinin ameliyat esnasında incelenmesi sonucu lenf bezlerinde kanser hücreleri görülebilir. Hastanın önceden yazılı onayı alınmışsa, aynı seansta hasta uyurken klasik koltuk altı ameliyatı yapılır. Böylece bir kaç hafta sonra yeniden ameliyat gereksinimi olmaz. Bu durum oldukça nadir görülür.   

Nöbetçi lenf bezleri biyopsisinin yararları
Kol ve omuzu daha erken hareketlendirme ve kullanma imkanı.     
Daha az kol ve omuz ağrısı.
Lenfödem riski çok düşük.    
Dren koymaya gerek olmaz.
Hastanede yatma süresi ve nekahat dönemi daha kısa.

Yorumlar 

 
0 #6 Dr Hamdi Koçer 01-08-2016 15:50
Selim lezyonlar için yapılması gereken şey düzenli aralıklar ile kontrollerdir.

Alıntılandı merve can:
sağ tarafta iyi huylu solid lezyon olduğunu öğrendim bunun için yapabileceğim birşey varmı hem doğakl yollardan hemde hastane bakımından
Alıntı
 
 
-1 #5 merve can 01-08-2016 13:38
sağ tarafta iyi huylu solid lezyon olduğunu öğrendim bunun için yapabileceğim birşey varmı hem doğakl yollardan hemde hastane bakımından
Alıntı
 
 
+4 #4 Dr Hamdi Koçer 29-11-2012 14:03
Sevgi hanım,
koltukaltı lenflerini ameliyat etmiyorus (hastada tanı konmuş bir meme kanseri yoksa eğer). Siza ameliyat diyen hekimi yanlış anlamış olabilirsiniz.

yersiz endişe etmeyin.

Alıntılandı #3sevgi aslan:
benim heriki koltuk altında lenf bezi var sürekli agrıyo bazen kücülüyo bazen büyüyo en son büyümüşlerdi yaklaşık 1 santim kadar büyümeye devam ederse ameliyat olacmışım ama cok korkuyorum kolda şişkinlik oluyomuş ve kalıcıymış napıcam bilmiyorum yardımcı olurmusunuz tşkrlr...
Alıntı
 
 
+3 #3 #3sevgi aslan 23-11-2012 22:53
benim heriki koltuk altında lenf bezi var sürekli agrıyo bazen kücülüyo bazen büyüyo en son büyümüşlerdi yaklaşık 1 santim kadar büyümeye devam ederse ameliyat olacmışım ama cok korkuyorum kolda şişkinlik oluyomuş ve kalıcıymış napıcam bilmiyorum yardımcı olurmusunuz tşkrlr...
Alıntı
 
 
+10 #2 Dr Hamdi Koçer 24-10-2012 14:46
Yararlandıysanı z çok memnun oldum. Ben bunu bütün hastalarıma ameliyattan önce açıklamaya çalışıyorum. ger.ekten çok büyük bir kolaylık ve hasta için büyük bir avantaj. maalesef henüz he ryerde yapılmıyr ama ben her hastama uyguluyorum. Kimi kurtarabilsek koltukaltı ameliyatından kardır diye düşünüyorum.
Alıntı
 
 
+5 #1 Veysel Keskiner 24-10-2012 11:42
Bu kadar yalın anlatımınız için teşekkür ederim.
Alıntı