Meme Sağlığı Kulübü | Op.Dr. Hamdi Koçer | Fibroadenom, meme kanseri, ultrasonografi, lenf bezleri

MEME KANSERİ TİPLERİMemede kanserlerin çoğu süt kanallarından (duktal kanser) veya süt bezlerinden (lobüler kanser) başlar. Kanser kontrolden çıkmış tek bir dejenere hücrenin sonsuz bölünme yeteneğine sahip olup çevre dokulara yayılarak yaşamımızı tehdit etmesidir.

Yayılma eğilimi olmayan/invaziv olmayan meme kanserleri:

İnvaziv olmayan meme kanserlerine aynı zamanda in situ meme kanseri de denir. İn situ terimi kanser hücrelerinin bir bölgeye sınırlı olduğunu ve meme içinde henüz yayılmadığını gösterir.

İn situ duktal karsinom (DCIS): süt kanalları içinde sınırlıdır.
İn situ lobüler karsinom (LCIS): süt bezleri içinde sınırlıdır. invazif

İnvaziv meme kanserleri:

İnvaziv ya da infiltratif meme kanseri, süt bezleri veya süt kanallarına yayılmış ve vücudun diğer bölümlerine yayılma potansiyeli olan kanserlerdir.

İnvaziv duktal karsinom (IDC): süt kanallarından başlar ve daha sonra çoğalıp yakındaki tüm meme dokularını istila eder.

İnvaziv lobüler karsinom (ILC): Süt bezlerinden başlar ve daha sonra çevre dokulara yayılır. invazifmeme.

Yorumlar 

 
+1 #32 mert 02-09-2016 01:46
kolay gelsin hocam , anneme sol meme saat 2 hizasında aoınan trucut biyopsi materali:invazi v duktal karsinom, histolojik grade:3, makroskopik bulgular ise 1,3x0,1cm; 1x0,1 cm ; 0,3 x 0,1 cm , 1,2x0,1 cm 4 adet sarı - beyaz renkli trucut , hocam ameliyat dediler. birşeyler söyler misiniz ?
Alıntı
 
 
+1 #31 Berrak 30-08-2016 10:46
Merhaba ben 35 yaşındayım sağ memede 2 ay önce çok ağrılı disaridan kizarik bir kitle tespit ettim giderek büyüdü mamografi çekildi 6 üzerinden 5 riskle malign riski var çıktı ultrasonda hematom şüphesi çıktı sıvı alındı ölü doku görüldü mikroskopide enfeksiyon görülmedi ama 10 gün yuklu dozda antibiyotik kullandim. Biopsi yapıldı beningn çıktı yaklaşık 4cm çapında doktor çok büyük olduğu için acil alınması lazım hala malıngn riski var diyor. Ben yurtdışındayım ve burada herseyi çok yüksek ücretlerle yaptırıyorum. Operasyon yaptırmam çok zor 3 ay sonra gelicem 3 ay beklemem sizce yanlış mı olur. Biopsi sonucu; extensive Organizing fat necrosis, mild Fibrocystic change with ductal epitelial hyperplasia without atypia, sclerosing adenosis and lymphocytic lobulitis. Karar vermeme yardimci olabilirseniz çok mutlu olurum. Saygılarımla.
Alıntı
 
 
+5 #30 Dr Hamdi Koçer 12-06-2016 15:44
Erken dönem meme kanseri çıkmış. Henüz muhtemelen yayılmamış. Doğru bir tefavi ile tamamen düzelecektir. Geçmiş olsun.

Alıntılandı muayen:
merhaba benim de annemin sağ memesinde bir kitle var , mamografi ve mr sonucunda biopsi yapılmasına karar verildi ve biopsi sonucunda en büyüğü 2 cm uzunluğunda 0,1 cm çapında en küçüğü kırıntı halinde ,kirli beyaz kırıntı ,yer yer yağlı 10 adet tru-cut biopsi metaryeli bulundu ve tümör tipi invaziv meme karsinamu , karsinoma in-sıtu , hocam konuyla ilgili sizden yardım rica ediyorum detayla ilgili , şimdiden tşk.
Alıntı
 
 
-1 #29 muayen 11-06-2016 11:07
merhaba benim de annemin sağ memesinde bir kitle var , mamografi ve mr sonucunda biopsi yapılmasına karar verildi ve biopsi sonucunda en büyüğü 2 cm uzunluğunda 0,1 cm çapında en küçüğü kırıntı halinde ,kirli beyaz kırıntı ,yer yer yağlı 10 adet tru-cut biopsi metaryeli bulundu ve tümör tipi invaziv meme karsinamu , karsinoma in-sıtu , hocam konuyla ilgili sizden yardım rica ediyorum detayla ilgili , şimdiden tşk.
Alıntı
 
 
+3 #28 Yunus demir 28-05-2016 00:01
Merhaba 51 yaşında olan annemin 2 sene önce rahim ve yumurtalıkları şiddetli ağrılar ve kan kaybı yüzünden alındı. Şimdide sol göğsünde bir kitle çıktı. O kitle cerrahi müdehaleyle alındı ve patoloji de invaziv duktal karsinom ( skiro tipte) tanısı kondu. Sol koltuk altındada şişlik var. Başka bir doktora gittik alınan parçayı tekrar patolojiye gönderdi ve sonuca göre önce kemoterapi ve tekrar ameliyat dedi. Parça alındıktan sonra koltuk altındaki şişlik küçüldü ama göğüs çevresi çok kaşınıyor. Ama hiç bir ağrısı akıntısı acısı yok. Bu yayılıyormu demek iyleşiyormu demek eğer evrelendirirsek kaçıncı evrede çok teşekkür ederim.iyi çalışmalar
Alıntı
 
 
+3 #27 Dr Hamdi Koçer 26-03-2016 19:26
Meme kanseri ameliyatı acil değildir.
Ameliyattan önce kanserin tipi, büyüklüğü yeri, yayılımı hakkında tüm bilgileri toplar ondan sonra ne yapacağımıza karar veririz.

Geçmiş olsun


Alıntılandı Sinem nurten:
Sayın hocam patoloji raporuna gore anneme acil ameliyat denildi.bulgularda 1,2-0,4-0,5 cm kirli beyaz renkte 3 adet trucut biyiksi materyali izlendi.Kesitlerde meme dokusunda fibrokollajen stromada tumoral infiltrasyon izlenmiş,tümör iri hiperkromatik nuveli,pleomorf izm gösteren,atipik mitoz içeren dar stoplazmali,duk tal yapılar yanısıra solid kitleler teşkil etmektedir. Bu rapora gore acil ameliyat olmalı midir? Ameliyattan sonra kemoterapi gorecek miyiz? Teşekkürler iyi çalışmalar
Alıntı