Meme Sağlığı Kulübü | Op.Dr. Hamdi Koçer | Fibroadenom, meme kanseri, ultrasonografi, lenf bezleri

KOLTUKALTI LENFLERİNİZİN ALINMASI GEREKMEYEBİLİRkoltukalti-lenfleriMeme kanseri cerrahisinde hem memedeki tümör hem de koltukaltı lenfleri çıkartılır. Koltukaltı ameliyatı tedaviden çok tanı ve evrelemeye yönelik bir cerrahidir. Hastalığın koltukaltına kadar uzanıp uzanmadığını anlamak için yapılır. Eğer koltukaltı temiz ise buradaki lenfleri çıkartmak aslında gerekmez. Peki bu lenfleri çıkarmadan önce, temiz olup olmadığını anlamak ve belgelemek mümkün müdür ? Sadece koltukaltı tutulmuş kadınlarda bu lenfaları çıkarmak daha akıllıca değil mi ?

Koltukaltı ameliyatı çok masum bir ameliyat değildir. Ameliyattan 2-3 sene sonra hastaların yarısında aynı taraf kolda şişme ve dolaşım bozukluğu başgösterir. Özellikle koltukaltı temiz olan ve lenfleri boşuna alınan hastalar için bu durum daha da üzücüdür.

Kolltukaltı lenfleri çıkarmadan kanserin buraya gelip gelmediğini nasıl anlayıp belgeleyebiliriz ? Bunun için sentinel lenf biyopsi dediğimiz bir yöntem kullanıyoruz.

Ameliyattan yaklaşık 1 saat önce tümörün olduğu yere özel bir boya veya radyoaktif ilaç veriyoruz. Ameliyat esnasında bu işaretlemenin koltukaltına gidip gitmediğine bakıyoruz. Eğer gittiğini düşünürsek, boyanmış tek 1 lenfi çıkatıyoruz. Bu lenfi ameliyathanedeki patoloji uzmanı inceliyor. Bu temiz ise, diğer lenflerde temizdir. Eğer bu lenf kanser hücresi içeriyorsa, o zaman koltukaltındaki tüm lenf dokularını çıkarıyoruz.

Bu şekilde koltukaltı temiz olan hastaları bu gereksiz ameliyattan ve daha sonraki hayatları boyunca karşısına çıkabilecek lenfödem ve kol şişmesi sorunlarından kurtarmış oluyoruz.

Sentinel lenf biyopsisi tüm dünyada yıllardır güvenle uygulanmaktadır ve artık meme kanseri tedavisinin standart prosedürlerinden biri olmuştur.

Yorumlar 

 
+1 #6 Fzt. Mine Polat 17-02-2013 22:08
Sayın Hamdi Koçer'e bu önemli konuya değindiği için teşekkür ederim.Lenfödem hastalarıyla çalışan bir fizyoterapist olarak koltukaltı lenflerinin gereksiz alınması sonucu kolda ödem gelişme ihtimali yükseliyor ve hareketlerde limitasyon gelişiyor.Böyle bir durumla karşılaştığınız da mutlaka kompleks boşaltıcı fizyoterapi bilen bir fizyoterapist tarafından kontrol altına alınmanızı tavsiye ederim.
Alıntı
 
 
+1 #5 çiğdem atalay 10-12-2012 22:42
2 yıl önce sağ memem ve koltuk altı 11 lenf bezim alındı 3 ü kanserli çıktı hastalığın 3. evresinde olduğum için alınması gerekiyordu ben sağ kolumu çok rahat hareket ettiriyorum 9 eylül.ün.fizik tdv.lenf ödem bölümünde takip ediliyorum onların verdiği hareketleri ilk yıl düzenli yaptım şimdi ara sıra yapıyorum yapmanızı tavsiye ederim sağ elimle çok zorlamamak koşuluyla her işi yapıyorum geçen yıl lokal nüks yaşadığım halde kendimi çok iyi hissediyorum ancak hastalığı kabullendim saçlarım dökülünce öyle gezdim kimse sormadan en kanser hastasıyım dedim gönlüm ne isterse onu yapıyorum içimde hiç bir şey biriktirmiyorum anında söylüyorum yıllardır yapmak istediğim bir çok şeyi son bir yılda yaptım daha da yapmaya devam edeceğim daha önümde çooook uzun yıllar var buna inanıyorum ..
Alıntı
 
 
+3 #4 nilufer coban 10-12-2012 08:16
Bende iki yıl önce geçirdim bu ameliyatı koltuk altı temiz göğüsete iki santim kitle çıkarıldı kemoterapi ve radyo terapi aldım şu an çok sağlıklıyım herşeye rağmen hayat devam ediyor bu gibi arkadaslara en büyük tedavi moral vede her şeye iyi yönüyle bakmak ondan atlatilmiycak hastalık yoktur sizi sürekli takip ediyorum bilgileriniz için teşekkür ediyorum sağlıkla :-)
Alıntı
 
 
+2 #3 ender yener 09-12-2012 01:33
ben 2 ay önce ameliyat oldum ve maalesef tüm lenf bezlerim alındı..şimdi kolumu yukarıya kaldıramıyorum..sürekli şiş zaten..fizik dr u bana bir kaç egzersiz önerdi ama canım yandığı için yapamıyorum..sanırım ömür boyu böyle kalacağım..
Alıntı
 
 
+7 #2 Semra Akbulut 09-12-2012 00:19
2009 Mayıs ayında bende bu operasyonu geçirdim...Prf. Dr. Vahit Özmen tarafından Sentinel lenf biopsi yöntemi uygulandı...Sonuç temiz çıktığı için göğüsüm ve lenflerim alınmadı..Şu anda çok iyiyim...Bütün hastalara pozitif düşünmeyi ve hayata güzel bakmalarını tavsiye ediyorum ve acil şifalar diliyorum...
Alıntı
 
 
-1 #1 Fusun Hatipoğlu 08-12-2012 20:34
Kendimde rahatsız olduğumdan,yazı larınızı takip ediyorum..
Faydalı bilgileriniz için çok teşekkür ederim.
İyi çalışmalar...
Alıntı