Meme Sağlığı Kulübü | Op.Dr. Hamdi Koçer | Fibroadenom, meme kanseri, ultrasonografi, lenf bezleri

MEME KORUYUCU AMELİYATLAR KİMLERE YAPILIR; KİMLERE YAPILMAZ ?meme-koruyucu-ameliyatMeme kanseri cerrahisinde genel olarak 3 tip ameliyat yapılır: Tüm memenin alınması, memenin içinden sadece tümörün çıkartılması, memenin cildi korunarak içinin tümden çıkartılıp protez konması.

Eğer ameliyattan önce kesin tanı iğne biyopsisi ile konmuş, tümörün tipi, yaygınlığı ve özellikleri değerlendirilmişse, hastaya en uygun cerrahi yöntem önceden hasta ile birlikte seçilir ve uygulanır.  Buna, meme kanseri için "ideal tedavi" diyoruz.

Meme kanseri tedavisinde hem biz cerrahlar hem de hastalar genel olarak meme koruyucu ameliyatları tercih ediyoruz. Bu ameliyatlar daha kolay ve kısa sürüyor. Hastanın gereksiz yere sağlam dokuları çıkarılmamış oluyor.

Ancak meme koruyucu ameliyat yapmak için, kanserin tek bir odaktan çıkmış olması veya çok odaklıysa,  en azından bir birine yakın olması gerekir. Yine meme koruyucu ameliyatlar için meme büyüklüğü ile tümörün büyüklüğü arasında bir orantı olmalıdır. Örneğin meme çok küçük buna karşılık tümör büyük ise, meme koruyucu ameliyat yapmak estetik açıdan tercih edilmeyebilir. 

Meme koruyucu ameliyatlardan sonra tedavinin ikinci kısmı radyoterapidir. Meme koruyucu bir ameliyatı takiben mutlaka radyoterapi yapılmalıdır. Ameliyat edilen memenin geri kalan dokusuna radyoterapi yapmak gerekir. Dolayısıyla hastanın radyoterapi alabileceğinden emin olmalıyız. Meme koruyucu ameliyat yapabilmek için ameliyattan sonra hastanın radyoterapi almasına engel bir hal olmalılıdır.

Hastada birden fazla kanser odağı varsa, veya aileden gelen riskler varsa, radyoterapi alma şansı yoksa hastanın ya tüm memesi alınır veya meme cildi korunup süt bezleri çıkartılır. Cilt koruyucu meme ameliyatları veya tüm memenin alındığı ameliyatlardan sonra meme protezi konabilir.

Meme cildinin korunduğu ameliyatlarda protez aynı seansda yerleştirilirken, memenin tamamının alındığı ameliyatlardan sonra bir süre beklemek gerekir.  Hastanın 1 yıllık takipleri esnasında bir sorun çıkmaması halinde ikinci seansda protez de konabilir.

Yorumlar 

 
+1 #4 Dr Hamdi Koçer 13-04-2016 07:16
Hasret hanım,

2 cm kanser oldukça küçüm. Memeyi almadan tedavi imkanı OLABİLİR. İsterseniz gelin muayene edip bakalım.

Geçmiş olsun

Alıntılandı hasret kırat:
Hocam benim.sorum sag mememde saat 2 hizasında 20x25 boyutunda kotu huylu kitle tespit edildi ve yine aynı memenin saat 9 hizasinda 7 mm boyutunda mr da düzensiz ama biyopside fibromtömr olrak geldi ve doktorum memenin almamiz gerktigini soyluyor ne yapmaliyim.
Alıntı
 
 
-1 #3 hasret kırat 11-04-2016 18:37
Hocam benim.sorum sag mememde saat 2 hizasında 20x25 boyutunda kotu huylu kitle tespit edildi ve yine aynı memenin saat 9 hizasinda 7 mm boyutunda mr da düzensiz ama biyopside fibromtömr olrak geldi ve doktorum memenin almamiz gerktigini soyluyor ne yapmaliyim.
Alıntı
 
 
0 #2 Dr Hamdi Koçer 12-12-2012 08:00
Gülay hanım,

Sözünü ettiğiniz gibi hastaları biz ameliyattan sonra NEOLIFE Tıp Merkezinde tümör konseyinde tartışıyoruz. Burada benim dışında (genel cerrah), radyoloji uzmanı, onkoloji uzmanı, nükleer tıp uzmanı, radyasyon onkologu hekimle var. Hastaya ne yapılması gerektiğine burada hep birlikte karar verip bunu kayda alıyoruz. Bu kararı verirken elbette hastayı en az birimiz görmüş oluyor ve tüm tetkiklerini kurulda paylaşıyor. Ona rağmen bazen zor olgularda karar vermek çok zor oluyor.

Sizin yazdıklarınızda n benim karar vermem mümlkün değil. Doğru olmaz. Ben ameliyatını yaptıktan sonra artık tüm kararları onkoloji bölümü alır. Siz de onkoloji bölümünün aldığı kararlara güveneceksiniz veya annenizi getirip burada onkoloji muayenesinden geçireceksiniz.

Geçmiş olsun.
Alıntı
 
 
+6 #1 gülay elbi 12-12-2012 07:54
merhabalar.benim öğrenmek istediğim bir şey var memenin biri alınmış diğerindende kitle alınmış ise ve kanser o bölgeden temizlenmiş ise sonrasında radyoterapi yada kemoterapi şartmıdır 75 yaşında bir hasta için tehlike varmıdır.şimdiden teşekkürler cevabınıza..
Alıntı