Meme Sağlığı Kulübü | Op.Dr. Hamdi Koçer | Fibroadenom, meme kanseri, ultrasonografi, lenf bezleri

MUTLAKA BİR TEDAVİSİ VARDIRcaresi-vardirMeme kanseri tanı ve tedavisinde son yıllarda  çok önemli değişiklikler oldu. Erken tanı için radyoloji olanaklar arttı: daha iyi ultrasonografi cihazları, dijital mamografi ve tomosentezler en önemlisi meme incelemsi konusunda deneyimli radyoloji uzmanları sayesinde artık tümörü 0,5 cm büyüklüğünde yakalama şansımız var.

İğne biyopsisi sayesinde, ameliyat öncesi kolay ve  güvenilir şekilde kesin tanı koyabiliyoruz. Böylece ameliyata öncesi tanıyı belgelemiş, tümörün özelliklerini öğrenmiş ve ameliyatta ne yapacağımızı önceden hem biz hem hasta biliyor oluyoruz. İğne biyopsisi sayesinde hastanın hormon reseptörü ve tümörün karekterine ait başka parametreler de elimizde oluyor. Tedavi planını buna göre yapılması başarıyı da arttırıyor.

Tedavinin her aşamasında da yenilikler ve gelişmeler var.  Son yıllarda cerrahiyi sadece tümör ile sınırlayıp, artık tüm memeyi almıyoruz. Ancak çok nadir durumlarda memeyi almak gerekiyor. Ameliyata bir patoloji hekimi ile girip çıkarttığımız tümörün cerrahi sınırlarının temiz olduğundan bu şekilde emin oluyoruz. Artık daha çok memeyi koruyoruz böylece hastaların çoğu, memeleri alınmadan tedavi şansı buluyor.

Ameliyat sonrası kemoterapi ilaçlarında ve radyoterapi cihazlarında da çok büyük değişiklikler ve gelişmeler var. Sadece tümörün olduğu yeri bilgisayar ile belirleyip ışın veren ve çevre dokulara hiç zarar vermeden, sadece tümörü yok eden radyoterapi cihazları kullanılıyor. Tümörlerin yapısına göre özel üretilmiş yeni kemoterapi ilaçları var.  

Evre 1 ve evre 2 de yakaladığımız tümörlerde tedavinin başarı şansı % 90 civarında. Bu rakam çok yüksek  ve hepimize bu konuda cesaret veriyor. Bir gün meme kanserinin sıtma, çiçek veya verem gibi tamamen önü alınmış bir hastalık haline geleceği konusunda bizi umutlandırıyor.

İleri evre tümörlerde bile yapabileceğimiz pek çok şey, kullanabileceğimiz silahlarımız var. NEOLIFE Tıp Merkezinin kanser ile uğraşan deneyimli ekibi hastalığın her evresinde tedaviniz için hep yanınızda.

Hala yapacak bir şeyler var…