Meme Sağlığı Kulübü | Op.Dr. Hamdi Koçer | Fibroadenom, meme kanseri, ultrasonografi, lenf bezleri

Meme Anatomisi ve Fizyolojisi

Erişkin kadın memesi göğüs duvarına bağlarla tutunmuş, süt üreten bezlerden oluşan damla şeklinde bir çift organdır. Meme kendisi adale dokusu içermez ancak göğüs duvarının en büyük adaleleri olan pektoral adalelerin üzerine oturmuştur. Süt bezlerinin çevresi yağ dokusu ile sarmalanmıştır.

Meme dokusu kadın üreme hormonlarındaki değişimlere cevap olarak her ay gelişir, şişer ve süt üretimine hazır hale gelir. Meme üstüne etkili 3 önemli hormon östrojen, progesteron ve prolaktindir. Bu hormonlar memenin ergenlik döneminde gelişiminden, üretken dönem boyunca aylık değişimlerinden ve gebelik sonrası süt üretiminden sorumludur.

Her memede süt bezlerinden oluşan yuvarlak şekilli 15- 20 lop vardır. Lopların çevresini dolduran yağ dokusu memeye şeklini ve boyutunu verir. Her lopun içinde sayısız miktarda süt üretimi yapan birimler yani süt bezleri vardır. Küçük ve ampul şeklindeki bu bezler, hormonsal uyaranlara yanıt olarak süt üretirler.

Süt bezlerinden çıkan süt kanalları birleşip daha büyük kanalları yapar ve meme içinde gövdesi meme başına açılan bir ağacın dalları şeklinde görünür. Meme başının çevresindeki koyu renkli yuvarlak bölgeye areola denir.

1-Göğüs duvarı 
2-Pektoral adale
3-Süt bezi lopları 
4-Meme başı 
5-Areola 
6-Süt kanalları 
7-Yağ dokusu 
8-Cilt 


Yorumlar 

 
0 #1 minemine 29-01-2014 08:43
merhaba,
Adet öncesi ve adet sonrasıda bitmek bilmeyen meme ağrım var donunulmayacak kadar acım var ve büyüme de söz konusu geçer diye bekliyorum ama hergün dahada artıyor hekime gözükmelimiyim
Alıntı