Meme Sağlığı Kulübü | Op.Dr. Hamdi Koçer | Fibroadenom, meme kanseri, ultrasonografi, lenf bezleri

Değerli üyelerimiz,

Meme Kanseri"Doktorum bana ameliyat dedi!"

Değerli üyelerimiz,
Meme ameliyatları ne için yapılır? Meme ameliyatları iki nedenle yapılır: tanı amacıyla ve tedavi amacıyla.
Tanı amacıyla ameliyat yapmak yerine iğne biyopsisi yapmak daha kolay ve güvenlidir.  İğne biyopsisi sonucu eğer tedavi gereken bir hastalık varsa hasta ameliyat edilir.  Tanı amacıyla yapılan meme cerrahileri sadece gereksiz değil aynı zamanda zararlıdır. Genç hastalara yapıldığında süt kanallarının zarar görmesine bağlı ilerde süt verme ile ilgili sorunlar olur.

Gereksiz yapılan cerrahilerin bir sakıncası da zaman içinde yapılacak ultrason ve mamografilerde tanısal zorluklar ortaya çıkmasıdır. Ameliyat bölgesi radyoloji hekimi için hep kafa karışıklığına neden olacaktır. Bundan dolayı memede şüpheli kitle veya bölge varsa ideal tanı yöntemi cerrahi biyopsi değil, iğne biyopsisidir.

Meme cerrahisi ikinci olarak tedavi amaçlı yapılır. Meme kanseri veya bazı iyi huylu -ancak hızlı büyüyen- meme tümörlerini çıkarmak gerekebilir.  Bunun için de ameliyat öncesi iğne biyopsisi ile kesin tanı koymayı tercih ediyoruz. Elimizde kesin tanı olduğunda ameliyat ve ameliyat sonrasını planlamak daha kolaydır.

Hekiminiz size ameliyat dediğinde teklif edilen ameliyat tanı amacıyla yapılıyorsa eğer “iğne biyopsisinin daha kolay ve güvenli olduğunu” unutmayın.  Ameliyat tedavi amacıyla yapılacaksa da önceden iğne biyopsisi yapılması ve patoloji raporunun elinizde olması tedavinin başarısını arttıracaktır.

İğne biyopsisinin teknik olarak mümkün olmadığı bazı durumlarda, vakumlu biyopsi veya tel ile işaretleme sonrası cerrahi biyopsi yapılabilir.

Meme koruyucu ameliyatlar, sentinel lenf biyopsileri ve iğne biyopsileri hep gereksiz cerrahileri en aza indirmek için yapılır. Modern tıbbın en eski deyimlerinden birisi her zaman mottomuz: PRIMUM NON NOCERE yani önce, zarar verme.

Hep sağlıklı günlerde görüşmek dileği ile.
Dr Hamdi Koçer

Yorumlar 

 
+1 #12 Dr Hamdi Koçer 29-01-2015 11:15
Belinay,

Takdir edersin ki hekimlik mesleğinin kuralları var. Önce muayene edilir, sonra tetkik istenir, daha sonra bu sonuçlar değerlendirilir . Sana önerim, seni muayene eden ve o tetkikleri isteyen hekimin değerlendirmeni yapması.

Geçmiş olsun.

[quote name="belinay"]merhaba hocam ben meme ultrasonu çektirdim .Yaşım 29 sağ göğsüm çok ağrıyor.ultrason sonucumu yorumlarmısınız bana .sağ meme saat 8'e duktusta periareoler kesimde maksimum 2,3 mm' ye ulaşan duktektazi mevcuttur.Duktektazi lümeni milimetrik fokal bir kesimde hipoekiok görünümdedir.(yoğunlaşmış materyal?) sol memede saat 4'e ilerleyen periareoler dfokalukusta maksimum 3 mm çapa fokal duktektazi mevcuttur ve lümeni fokal hipoekoik görünümdedir. Her iki
aksiller bölgede ekojen hiluslu fuziform biçimli benign reaktif natürlü en büyüğü 18x7 boyutta bir kaç lenf bezi mevcuttur.Bunun tedavisi nedir.antibiyotik kullandım g
Alıntı
 
 
0 #11 belinay 28-01-2015 18:33
merhaba hocam ben meme ultrasonu çektirdim .Yaşım 29 sağ göğsüm çok ağrıyor.ultrason sonucumu yorumlarmısınız bana .sağ meme saat 8'e duktusta periareoler kesimde maksimum 2,3 mm' ye ulaşan duktektazi mevcuttur.Duktektazi lümeni milimetrik fokal bir kesimde hipoekiok görünümdedir.(yoğunlaşmış materyal?) sol memede saat 4'e ilerleyen periareoler dfokalukusta maksimum 3 mm çapa fokal duktektazi mevcuttur ve lümeni fokal hipoekoik görünümdedir. Her iki
aksiller bölgede ekojen hiluslu fuziform biçimli benign reaktif natürlü en büyüğü 18x7 boyutta bir kaç lenf bezi mevcuttur.Bunun tedavisi nedir.antibiyotik kullandım göğsüm çok ağrı yapıyor sanki göğsümden süt gelicek miş gibi geriyor ama akıntı falan yok.
Alıntı
 
 
+1 #10 Dr Hamdi Koçer 12-12-2014 14:00
Dila hanım

Mastektomi kelime anlamı olarak: tüm memenin alınması demektir.

Alıntılandı Dila Yılmaz:
sayın hocam öncelikle teşekkür ederim bilgiler için. bu linkte yazıldığı gibi özellikle mastektomi ( http://doktorsensin.com/makale/meme-kanserinde-tedaviler-ve-ilaclar.htm ) tedavisinde tüm meme alınır mı? yani bir meme mi alınıyor yoksa memelerin ikisi birden mi alınıyor? bu konuda yardımınızı rica ediyorum ve başarılarınızın devamını diliyorum.
Alıntı
 
 
+1 #9 Dila Yılmaz 12-12-2014 09:50
sayın hocam öncelikle teşekkür ederim bilgiler için. bu linkte yazıldığı gibi özellikle mastektomi ( http://doktorsensin.com/makale/meme-kanserinde-tedaviler-ve-ilaclar.htm ) tedavisinde tüm meme alınır mı? yani bir meme mi alınıyor yoksa memelerin ikisi birden mi alınıyor? bu konuda yardımınızı rica ediyorum ve başarılarınızın devamını diliyorum.
Alıntı
 
 
+1 #8 Dr Hamdi Koçer 28-10-2013 13:08
Deyanet hanım,
Eğer İstanbula gelirseniz burada muayene eder, gerekli tetkikleri yapar size daqiq bir cevab veririm. Azerbaycanda yapılan uzilere benim de güvenim yoktur, o nedenle sizin uziniz hakkında bir şey yazmak istemiyorum.

Alıntılandı Deyanet:
Hocam Azerbaycandan ariyorum 31 yasim var.3-yil bundan once usaqliqimin cikarilmasi ile neticelenen emeliyyat kecirdim. simdi diaqnozum bu,her iki sud vezisinde fibroqlandulyar kompleks kucuk fibroz elementlerin artmasi ile izlenilir. saq swd vezide saat 11 periferde 16,2x13,4mm axarlarin gwclnmesi ile sahe bulunur.Regionar hisselerde linfa dwywnleri patalogiyasizdi r. qoltuq alti ve boynumda linfa dwywnleri yokdu.Sizden cox rica ediyorun bene yardim edesiz. azeri hekimleri bene sende korkulu hec ne yokdur diyorlar.Sizden yorum bekliyorum tesekkwr edirem.
Alıntı
 
 
+1 #7 Deyanet 26-10-2013 21:02
Hocam Azerbaycandan ariyorum 31 yasim var.3-yil bundan once usaqliqimin cikarilmasi ile neticelenen emeliyyat kecirdim. simdi diaqnozum bu,her iki sud vezisinde fibroqlandulyar kompleks kucuk fibroz elementlerin artmasi ile izlenilir. saq swd vezide saat 11 periferde 16,2x13,4mm axarlarin gwclnmesi ile sahe bulunur.Regionar hisselerde linfa dwywnleri patalogiyasizdi r.Her iki qoltuqalti hissede saqda 12,0x5,7mm, solda10,8 x5,2 qabiq qati qalinlasmisdir. her iki cene alti hissede saqda 11, 5x 7,0mm, 8,9x7,3mm, solda 8,0 x 5,4mm olcwlw qabiq qati qalinlasmis, boyunun her iki yan hissesinde saqda 12,4 x 3,4mm, 9,3x3,7mm,solda 9,5x 4,8mm, 9,4x3,1mm olcwlw exogenliyi asaqi olan ve qabiq qati qalinlasmis linfa dwywnleri izlenir. 6- ay bundan once bende cene alti, qoltuq alti ve boynumda linfa dwywnleri yokdu.Sizden cox rica ediyorun bene yardim edesiz. azeri hekimleri bene sende korkulu hec ne yokdur diyorlar.Sizden yorum bekliyorum tesekkwr edirem.
Alıntı