Meme Sağlığı Kulübü | Op.Dr. Hamdi Koçer | Fibroadenom, meme kanseri, ultrasonografi, lenf bezleri

Meme Kanseri Bulguları

meme-kanseri-bulgulariMeme kanserinde, tedavinin başarı şansı ile bu hastalıktan tamamen kurtulmanın ön koşulu erken tanıdır. Memedeki kitle henüz daha bir kaç milimetre çapında iken mamografide görülebilir ve tedaviye başlanabilir. Bu durumda tedavi sonuçları çok başarılıdır.  Düzenli meme takibi yaptıran hastalar bu nedenle çok daha şanslıdır. Meme kanseri bulguları ortaya çıktığında tümör en az 1 cm veya daha büyük boyutlara ulaşmıştır. Buna rağmen hastalığın tamamen düzelme ihtimali hala vardır. O nedenle düzenli mamografi, ultrason ve doktor muayenesi yaptırmanın yanısıra her kadının kendi memesi hakkında bilgi sahibi olması da çok önemlidir.

Ele gelen kitle: Meme kanserinde en sık görülen bulgu ele gelen kitledir. Her iki kadından birisinin yaşamı boyunca memesinde bir kitle ortaya çıkacaktır; buna karşılık ele gelen kitlelerin yaklaşık % 80’inin iyi huylu olduğunu unutmamak gerekir. Ele gelen kitle ile hastaneye başvuran bir kişide, önce kitlenin kist veya tümör ayrımını yapmak gerekir. İçi sıvı olan kistler kanser açısından bir tehlike oluşturmazlar. Ancak içi katı olan solid kitleler yani tümörel kitleler ya takip edilir ya da biopsi ile kesin tanı yoluna gidilir.

Meme başı akıntısı: Meme başını sıkmadan, kendiliğinden akıntı olması bazı hastalarda meme kanseri erken bulgusu olabilir. Bu durumda hekime başvurmak gerekir. Memelerin sıkılması sonucu akıntı gelmesi bir hastalık bulgusu değildir. Akıntı olup olmadığını kontrol etmek amacıyla memelerin sıkılması doğru değildir.  Meme başına masaj yapılması veya biraz sıkıştırılması sonucu her kadında akıntı görülebilir. Meme başı akıntısı ayrıca hormonal hastalıklarda, emzirme sonrası erken dönemde ve süt kanallarının hastalıklarında da görülür.  

Meme başının içeri çekilmesi ve simetri bozulması: Çoğu kadında memeler arasında ufak tefek farklılıklar olabilir: biri diğerinden daha hacimli veya meme başlarında simetri farkı gibi. Bunlar genellikle çocukluk döneminden beri böyledir ve her hangi bir hastalığa işaret etmez. Buna karşılık bazı nadir durumlarda, özellikle de meme başının hemen arkasından çıkan tümörler erken dönemde meme başının içeri doğru girmesine neden olur. Daha önceleri her iki meme başı simetrik ve dışarda iken; aniden meme başları arasında asimetri veya birirnin meme içine gömülmesi meme kanseri açısından dikkate değer bir bulgudur.  Meme başı simetrisinde bozulma olup olmadığını anlamak için ayna karşısında önce ayakta sonrada öne doğru eğilip kontrol yapılmalıdır.

Cilt bulguları: Bazen meme kanseri cilt bulguları olarak ortaya çıkabilir. Özellikle kitlenin meme cildine yakın olması halinde hem kitle ele daha erken gelir hem de cilt bulguları ortaya çıkar. Meme üzerinde uzun süre geçmeyen kızarıklık, yara, ülserasyon, meme cildinin portakal kabuğuna benzer bir görünüm alması, cildin bir noktada içeri doğru çekilmesi halinde mutlaka doktora başvurmak gerekir.  Bazen de meme üzerindeki mor-mavi renkli toplar damarların belirgin bir hal alması bazı nadir meme tümörlerinde erken bulgular arasındadır.

Meme kanserinde ideal olan yukarıdaki bulgular ortaya çıkmadan hastalığın tanınıp tedavisinin başlanmasıdır. 


 

 

Yorumlar 

 
-5 #17 Raya 01-03-2016 08:48
Merhaba,ben51 yaşındayım ve 40 yaşında menepoz oldum. 2012 de sol meme ucunun içe doğru girmesini müşahide ettim.doktor mımografi yaptırdı bişey çıkmadı.lakin gittikce göğüz üstü kaslarında ağrılarım var, bazen kalbim sıkışır gibi sanıyorum. Sizce bu ne ola bilir.? Mamografiye de tez tez gitmek terefdarı deyilim. Bir programda meme ucunu süd pompasıyla çıkarıldığını duydum ve yapdım, faydası var. Sizce benim söylediyim simptomplar kanser belertisi ola bilirmi?
Alıntı
 
 
+4 #16 Elif gunes 29-02-2016 23:26
Mrb gecen aylarda vucudumda yuvarlak kahverengi lekeler cikti bu lekeler once mememden cikarak karnim ve koltuk altimada yayildi bunun icin aile hekimime gittim mantar deyip krem yazdi fakat gecmedi bu ayda mememde bircok mor damarlar belirginlesti ayrica kucuklukten beri meme ucum iceri donuk ve meme ucumda kasinti var bunlar meme kanseri belirtisi midir ??
Alıntı
 
 
+3 #15 Duygu dede 15-02-2016 00:26
Şuan bebek emziriyorum 3 ay önce mememde sivilce cikti sonrasinda kizariklikla devam etti ultrason cektirdim herhangibi bisey cikmadi suanda da iki meme ucumda iceri giriyor kizariklik ve soyulma var cildiye dr na gittim 2 krem verdi sizce bunun ustene gitmelimiyim yoksa emzirme dönemi sıkıntılarımı
Alıntı
 
 
+2 #14 Dr Hamdi Koçer 15-01-2016 09:12
Raporu göndermek yerine lütfen hastanızı alıp İstanbula getirin burada gereken ne ise onu yapalım.

Geçmiş olsun.

Alıntılandı Gulya:
İyi günler doktor benim kız kardeşim 8 aralıkda ameliyat oldu kansiom techisi koyuldu biz imunohistokimya baktırfık raporu size nadıl göndere bilirim?Azerbaycanda doktor kimoterapi uyqulamıyor işınlanma önerdi.Bizim içimiz hiç rahat deyil.Lütfen yardım edin
Alıntı
 
 
-1 #13 Gulya 14-01-2016 13:07
İyi günler doktor benim kız kardeşim 8 aralıkda ameliyat oldu kansiom techisi koyuldu biz imunohistokimya baktırfık raporu size nadıl göndere bilirim?Azerbaycanda doktor kimoterapi uyqulamıyor işınlanma önerdi.Bizim içimiz hiç rahat deyil.Lütfen yardım edin
Alıntı
 
 
-2 #12 Dr Hamdi Koçer 02-02-2015 08:49
Muayene olmalısınız.

Alıntılandı zelish:
Son zamanlarda gogsumun alt kisminda sanki acik yara varmis gibi acilar oluyor gece uykularimdan uyaniyorum o tarafa donup yatamiyorum nedeni nedir acaba
Alıntı