Meme Sağlığı Kulübü | Op.Dr. Hamdi Koçer | Fibroadenom, meme kanseri, ultrasonografi, lenf bezleri

Neden Kadınlar Ölmüyor?

NEDEN KADINLAR ERKEKLERDEN DAHA FAZLA YAŞAR ?

İstatistikler, kadınların erkeklerden en az 7 sene fazla yaşadığını gösteriyor. Hiç kimse erkeklerin yaşamla bağının neden daha kırılgan olduğunu kesin bilmiyor ancak erkeklerin uzun ve sağlıklı bir yaşam için, kadınlardan öğrenmesi gereken çok şey var gibi duruyor.

Kadın ve erkek arasındaki bu fark nerden gelmektedir ?  Geçen yüzyılda, erkekler ile kadınlar arasında ortalama yaşam farkı kadınlar lehine sadece 1 sene iken, bu fark neden 7 katına çıktı? Bunu anlamak gerçekten çok zor çünkü 100 sene içinde dünyada pek çok şey değişti.

Biliminsanları bu sorunun cevabını ararken, kadının hormon ve genetiğinden, erkeklerin gözüpek yapısına kadar pek çok konuyu göz önünde bulundurmak zorunda kalmıştır.

Farkın nedeni biyolojik mi ?

Kadının uzun yaşamasının sırrı için ileri sürülebilecek en makul neden biyolojik farklılık olabilir. Erkeklerin kalp hastalalıklarına yakalanma riski kadınlardan 3 kat fazladır. Bu farkın nedeni östrojen ve testeron hormonlarıdır. Kadındaki estradiol hormonu – östrojen hormonlarından en önemlisi- damarları güçlendirir ve böylece kadınları kalp ve damar hastalıklarından korur.

Başka bir istatistik de erkeklerin kanserden ölüm oranlarının kadınlardan daha fazla olduğunu göstermektedir. Bunun ilk nedeni erkeklerin daha fazla kanser olmasıdır: dolaylı olarak erkeklerin karsinojenlerla karşılaşması, metabolizması ve duyarlılığı bu farklılıkları oluşturur.

Ayrıca kadınlar hakkında az bilinen bir bilgi: kadın bünyesi daha fazla antioksidan üretir ve antioksidanların bünyemizde oluşturduğu strese karşı erkeklerden daha dirençlidir.

Kötü alışkanlıklar-İyi alışkanlıklar:

Kadın ile erkekler arasındaki bu fark, biyolojik nedenler dışında,  her iki cinsin tercihlerinden de kaynaklanıyor olabilir.

Erkekler yaşarken daha fazla risk alır: Erkekler yaralanma ve hatta ölümle sonuçlanabilecek ağır sporlara, tehlikeli fizik aktivitelere, daha sık katılırlar. Ayrıca savaşlar da daha çok erkeklerin katıldığı ve topluca öldüğü sosyal felaketlerdir.

Erkekler sağlık riskini de alırlar: Gündelik riskler dışında erkekler, aşırı alkol ve sigara tükettikleri için kadınlara oranla daha fazla risk altındadır. İlave olarak uyuşturucu alışkanlığı, şiddet eylemleri ve hızlı araba kullanmak gibi yaşamı tehdit eden davranış modelleri erkeklerde daha yaygındır. Erkekler sanki intihara daha meyilli bir yaşam sürerler.

Kadınlari daha iyi komşudur: Kadınların çevresi ile daha iyi sosyal ilişkiler kurar. Komşuları yakınları ve arkadaşları ile iletişimleri daha iyi olup isteklerini ve duygularını kolayca ifade edebilmeleri, kadınların sağlığına olumlu katkı yapar. Buna karşılık sosyal paylaşıma sırtını dönen erkekler daha fazla stres yüklenirler.

Erkekler eşlerini kaybettikten sonra da çok uzun süre yaşayamıyorlar. Batı dünyasında, eşinden sonra ölen erkeğin ölüm ilanı veya mezar yazısında bunu görmek mümkün. Örneğin "sevgili eşinin ardından 3 sene sonra rahmete gitti..." biçiminde yazılara rastlamak mümkün. Eşini kaybeden erkek için diger insanlarla arasında iletişim köprüsü yıkılmış ve beden ve ruh sağlını korumamasına destek olan en değerli kişi kaybedilmiştir.

Buna karşılık kocasını kaybeden kadın sağlığını korurken daha uzun süre yaşama potansiyelini sürdürür. Neden? Çünkü kadın genel olarak ilgisini çocukları ve arkadaşlarına yoğunlaştıracak ve bu şekilde kendisini sağlıklı kılacak sosyal yapısını sürdürecektir.

Yeryüzünde kadınlar neden daha uzun sahne alır sorusunun cevabını yüzde yüz veremiyoruz belki ancak bunun çeşitli nedenleri olduğU biliyoruz. Unutmamak gerekir ki bu nedenlerden bazısı kendi kontrolumüzdedir.