Meme Sağlığı Kulübü | Op.Dr. Hamdi Koçer | Fibroadenom, meme kanseri, ultrasonografi, lenf bezleri

VOA Amerika'nın Sesi / Haberler - Dr. Koçer: "Mamografiyi İhmal Etmeyin"

Dr. Koçer: "Mamografiyi İhmal Etmeyin"
Hulya Polat | Washington
mammogram_cancer_inspection

Amerika'da Ekim ayı "Meme Kanseriyle Mücadele Ayı" olduğu için bütün ülkede birçok etkinlik düzenleniyor, radyo, televizyon, sosyal medya ve yazılı basın bu konuda sık sık uzman görüşlerine yer veriyor. 15 Ekim de Dünya Meme Sağlığı Günü'ydü. Doktorlar erken tanının önemini vurguluyor, meme kanserinin ilk evrelerinde olan bir hastanın hayatta kalma şansının yüzde 90'ın üzerinde olduğunu doğruluyor.

Amerika'da her 7 kadından birinin göğüs kanserine yakalanma riski var. Operatör Doktor Hamdi Koçer'in verdiği bilgiye göre, Türkiye'de bu sayı 8'de bir.

smhkMeme Kanseri Her Sekiz Kadından Birini Tehdit Ediyor

Meme kanseri bütün diğer kanserler gibi tek bir hücreden başlıyor ve hücrenin yapısının bozulması ve çoğalmasıyla ilerliyor. İyi olan, meme kanserinin diğer birçok kanser türüne göre çok daha yavaş ilerlemesi. Kanserli hücrenin büyümesi ve bir kitle oluşumu için 7-10 yıl geçmesi gerekebiliyor. Operatör Dr. Hamdi Koçer, meme kanseri için en büyük riskin kadın olmak olduğunu söylüyor ve diğer risk faktörünün ise yaş olduğunu ekliyor. Teşhis konulan kadınların yüzde 70'i 50 yaş ve üstünde. Diğer risk faktörleri, hormon kullanımı, alkol ve sigara tüketimi, aşırı kilo ve hareketsiz bir hayat tarzı. Türkiye’de her sekiz kadından birini tehdit eden meme kanseri, Amerika’da her yedi kadından biri için risk oluşturuyor.

 

 

 


Meme Kanserinden Kurtulmada Hastalığın Evresi Önemli

roportaj01Kurtulma Oranı:
Evre 1: % 95-96
Evre 2: % 85
Evre 3-4: Düşük
Tümör büyüklüğü, koltukaltı lenf bezlerinin durumu, tedavi yöntemleri de hastanın hayatta kalmasında son derece önemli faktörler.