Meme Sağlığı Kulübü | Op.Dr. Hamdi Koçer | Fibroadenom, meme kanseri, ultrasonografi, lenf bezleri

Memedeki Her Kitle Kanser Değil!-ntvmsnbc

 

meme-muayene-blogntv-logo
Memedeki her kitle kanser değil!
Memede ele gelen kitlelerin büyük kısmı iyi huylu ancak yine de tedbiri elden bırakmamak gerekiyor. Bu gibi durumlarda yapılacak tek şey vakit kaybetmeden doktora başvurmak.

 

 

ntvmsnbc
Güncelleme: 08:55 TSİ 25 Nisan. 2012 Çarşamba

meme-muayene-blog

İSTANBUL - Neolife Tıp Merkezi Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Hamdi Koçer, “Her kadın, hayatının bir evresinde memesinde ele gelen bir kitle tespit edebilir. Hatta ailede veya yakın çevrede meme kanseri yaşanmışsa; bu kitlenin tetkiki sonuçlanana kadar kötü huylu olabileceği endişesiyle kişinin hayatını kâbusa çevirebilir” diyor.

Op. Dr. Koçer, memede fark edilen kitlenin her zaman kötü huylu olmadığını belirtiyor ve kitlenin hangi özelliklerinin ne anlama geldiğini ise şöyle anlatıyor:

“Eğer kitle sınırları net olarak ele gelmiyor ve her iki memede birden fazla kitle hissediyorsanız, bu memenin normal yapısı olabilir. Buna fibrokistik meme yapısı diyoruz ve kadınların hormonal olarak aktif olduğu dönemlerde çok görülür. Menopozdan sonra fibrokistik meme yapısı geçer ve memeler homojen bir hal alır. Fibrokistik meme yapısının bir özelliği de regl öncesi dönemlerde daha fazla olmak üzere hassas ve ağrılı olmasıdır. Eğer kitle sınırları çok net olarak ele geliyor ve bir misket gibi elinizin altından kaçıyorsa, bu tür kitleler genellikle basit kistlerdir. Bu kistlerin klinik olarak bir önemi yoktur. Eğer çok büyük boyutlara erişir ve ağrı yaparsa bir iğne ile içi boşaltılır. İçindeki sıvı mutlaka patolojik olarak incelenmelidir.

Memede ele gelen kitle ağrılı ise, bunlarda büyük ihtimalle kanser dışı nedenlerden kaynaklanmaktadır. Çünkü meme kanserleri çok ileri evrelere ulaşana kadar hep ağrısız ve sinsi olarak büyür. Meme kanserinin erken tanısında meme ağrısının yeri yoktur.

NE TÜR KİTLELERDE KANSER İHTİMALİ DAHA FAZLA?
Kitlenin şekli, ele geliş biçimi, çok sert ve kenarları bir çakıl taşı gibi düzensiz; kısa zamanda ortaya çıkmış ve büyümüş ise, aynı taraf koltukaltında da ele gelen kitle veya kitleler varsa kitlenin kötü huylu olma ihtimali yüksektir.

DOKTORA BAŞVURURKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

Kitlenin doğru teşhisi için özellikle meme kanseri ve meme cerrahisi ile ilgilenen bir genel cerrahi uzmanı seçilmesi önemlidir. Uzmanın çalıştığı kurumun mamografi ve meme ultrasonografisi gibi tanıya yönelik alt yapısının yeterli olması gerekir. Meme ultrasonografisi yapacak radyoloji doktorunun bu konuda deneyimli, mamografi cihazının da dijital olması tanı değerini artıracaktır.

Kanser şüphesi düşük olan kitleleri 2 sene boyunca 3 veya 6 aylık aralıklarla takip etmek gerekir. Bu takip sonucunda kitlenin boyut ve yapısında değişiklik yoksa kanser olmadığı düşünülür. Değişiklik olan olgularda iğne biyopsisi ile kesin tanı konur. Kanser şüphesi daha yüksek olan kitlelerde takip etmek yerine hemen iğne biyopsisi yapıp tanıyı kesinleştirmek gerekir.

Biyopsi materyalini inceleyen patoloğun meme konusunda deneyimli ve güvenilir olması çok önemlidir. Meme hastalıkları ve meme kanseri tanı ve tedavisi iyi bir ekip ve altyapı gerektirir."

Yorumlar 

 
0 #2 erdoğan ok 13-02-2016 23:04
merhaba 1 ay kadar önce gögüs kısmında memeye 1 cm uzaklıkta bir sertlik hissettim hemen ertesi gün doktora gittim mamografi ve ultrasyon çekildi ve biopsi önerildi biopsi yapıldı ancak 15 gün sonra yeniden biopsiye çağrıldım ve yeniden biopsi oldum onundan üstünden 15 gün geçti hala sonuç çıkmadı bu süreç içinde kitle nin etrafında başka sertlikler belirdi onlarında kitle olduğunu düşünüyorum tabi bu benim kendi fikrim acaba bu bir yayılmamıdır eğerki yayılmaysa kötü huylu olma olasılığı varmıdır saygılar
Alıntı
 
 
+1 #1 Nergis yalcin 12-02-2016 17:39
Mrb bna yardimci olursaniz cok memnun kalirim benim kaynfalidem 1sene önce memesi agriyor diye doktr gitmisti memografi cekildi fakat sol memesinde tam 7tane kücük bi bezselya büyüklunde kitleye rastlandi skmdik bnim sorum şu olcak tanidiniz iyi hastane varmi bu bölümle ilgilen
Alıntı