Meme Sağlığı Kulübü | Op.Dr. Hamdi Koçer | Fibroadenom, meme kanseri, ultrasonografi, lenf bezleri

Meme Bölgesinden Tedavi Alan Hastalar İçin Özel Öneriler


01-radyoterapiRADYOTERAPİ SONRASI OLUŞABİLECEK YAN ETKİLERE KARŞI ÖNERİLER

Tedavi gören alanın tahriş olmasını önlemek için dar elbiseler giyinmeyin: Bol, pamuklu giysilerin daha konforlu olduğunu göreceksiniz. Gevşek bir sütyen takabilirsiniz ki tişörtün üstne takılması daha konforlu olabilir. Tel destekli veya ağır prostetik sütyenler takmayın.

Kolunuzun altındaki cilt hassaslaşabilir. Tedavi edilen tarafta koltukaltınızı traş etmeyin. Ter önleyici roll-on veya deodarant kullanmayın.Bu ürünler, radyasyon ışınıyla reaksiyona girebilen alüminyum tuzları içerir. Tedavi süresince terlemede azalma görülebilir. Kullanabileceğimiz ürünleri doktorunuza veya hemşirenize danışın.

Kounuzda ve omzunuzda hareket zorlukları oluşmasını önlemek için kol egzersizleri yapmanız gerekir. Size bir dizi egzersizi öğretecek bir fizyoterapistle randevu ayarlanabilir ya da kendi başınıza yapabileceğiniz egzersiz listesi verilebilir. Bu egzersizleri gerek tedavi sırasında, gerek sonrasında yapmayı sürdürmeniz çok önemlidir.

Size rahatsızlık vermediği sürece, cinsel aktiviteye girebilirsiniz: Radyasyon tedaviniz sırasında ve en az iki sonrasında hamileliği önlemek için önlem almanız oldukça önemlidir. Doktorunuza danışmadan hormon veya hormonal krem kullanmayın.

Güneşe maruz kalmaktan kaçının. Tedaviniz boyunca, güneşte kalmanız zorunluysa tedavi gören bölgenin kapalı olması gerekir. Radyasyon tedavisi bittikten sonra, tedavi alan bölegeye 30 veya daha yüksek SPF(güneşten korunma faktörü) dereceli güneş kremi sürün.

TABURCU ÖNERİLERİ

Radyoterapiniz bittikten sonra aşağıdaki önerileri takip edin:

Cilt reaksiyonu çoğu zaman son tedaviden sonraki birkaç gün boyunca artar ve ardından azalmaya başlar.

Tahriş olan bölge varsa, cildinizin o bölgesini tamponlarla korumadan sütyen takmayın. Sorularınız varsa lütfen doktorunuza veya hemşirenize danışın.

Banyo yaparken kremli sabun ya da bebek bakım ürünleri gibi yumuşak bir sabun kullanın. Deodarantlı sabunları kullanmayın, bunlar tedavi gören bölngeyi tahriş edebilir.

Son tedavinizden sonraki birkaç hafta boyunca ağır prostetik sütyen takmayın ve cildinizin iyileşmesine zaman tanıyın. Ağır protez, cildi tahriş edebilir. Gerekirse, hafif köpikten yapılmış protez kullanın. Telli sütyen tedavi gören bölgeyi tahriş edebileceği için bu tür sütyen kullanmaktan kaçının.

Kolda ve omuzda sertlik oluşmasını önlemek için, tedaviniz boyunca yaptığınız egzersizleri sürdürün.

Banyo yaptıktan sonra, tedavi gören bölgeye nemlendirici krem sürün. Tedavi gören bölge radyasyon tedavisinden sonra kuruyacaktır.

Suyla çıkmayan, SDF 30 veya daha yüksek dereceli bir güneş kremi kullanarak tedavi edilen bölgeyi her zaman güneşten koruyun.