Meme Sağlığı Kulübü | Op.Dr. Hamdi Koçer | Fibroadenom, meme kanseri, ultrasonografi, lenf bezleri

Hekiminiz nasıl olmalı ?


doktor
Bu konuda pek çok şey sıralanabilir, farklı farklı konular öne çıkarılabilir ama bence işin özü: seçtiğiniz hekimin sizin için güvenilir olmasıdır. Hem tıbbi bilgisine hem kişiliğine güvenebileceğiniz, kendinizi emanet edebileceğiniz birisi. Peki nasıl bir hekime güvenebiliriz ?

SABIRLI olmalıdır…
Hekiminizin size ayıracak yeterli zamanı olması gerekir.  Anlattıklarınızı dikkatle dinlemeli; size ve anlattıklarınıza değer verdiğini hissetirmelidir. Sizi ucu açık doğru sorularla yönlendirmeli, konuşmaya ve anlatmaya teşvik etmelidir.
 
Muayene öncesi tanışma sırasında ve muayene esnasında size yeterli zaman ayırmalıdır. Örneğin meme muayenesi oluyorsanız, her iki meme ve her iki koltukaltınızı kontrol edip not almalı, mamografi veya ultrasonografi isterken, aldığı bu notları radyoloji hekimi ile paylaşmalıdır.
 
Aceleye getirilmiş hissi yaşamamalısınız.
 
SAYGILI olmalıdır…
Hekiminiz size ve sizin zamanınıza karşı saygılı olmalıdır. Sizi randevü saatinde muayeneye almalıdır. Gecikme yaşanması ve sizi bekletmesi durumunda bir kısa açıklama ve özür beklemek en doğal hakkınızdır. İlk görüşmede kendisini size tanıtıp elinizi sıkması iyi bir başlangıç olacaktır. Sizinle yaptığı görüşmelerde nazik,  saygılı ve ölçülü olmalıdır.  
 
Hasta haklarına dikkat etmeli, sizin özel bilgilerinizi size sormadan -yakınlarınız dahi olsa- kimse ile paylaşmamalıdır.  Muayene sırasında yakınlarınızın odaya girmesi ile ilgili sizin onayınızı sormalıdır.
Ameliyat olmanız gerektiğinde sizin ile bu konuyu detaylı olarak görüşmeli ve her konuda sizi bilgilendirmeye gayret etmelidir. Ameliyat öncesi, ameliyat ve ameliyat sonrası süreç hakkında size yeterli bilgi vermesi, sizin ameliyatı daha rahat ve konforlu karşılamanızı sağlayacaktır.
 
Ameliyat sonrası size ameliyat raporunuzu imzalı olarak vermelidir. Bu raporda yapılan ameliyat yazılmalı, ameliyatta kullanılan özellikli malzemelere varsa bunlara ait özel etiketler rapora yapıştırılmış veya ürün bilgileri raporda belirtilmiş olmalıdır. Bundan içinizde taşıyacağınız hiç bir zaman kaybolmayacak “yama-vida-stent-protez gibi” ürünleri bilmek hakkınızdır.
 
BİLGİLİ olmalıdır…
Hekimin bilgisi ve deneyimi ile karşısındakilerde bir saygı uyandırması gerekir. Bunu başaramayan hekimlerin bilgi ve deneyim eksiklerini otoriter tavırlar ile kapatmaya çalıştıklarını bazen görebilirsiniz. Hastaya karşı gergin ve öfkeli tavırlar sergileyen bir hekimin hastası ile sağlıklı bir ilişki kurması ve ona yararlı olması zordur.
 
Yaptığı işi seven, bilgi ve deneyimi yeterli düzeyde hekimler hasta ile daha ölçülü ve sağlıklı ilişkiler kurabilir. Hekiminizin bilgisini ve kendine olan güvenini size karşı olan davranışlarından kolayca çıkarabilirsiniz.
 
İLETİŞİME AÇIK VE ANLAŞILIR olmalıdır…
İyi bir hekim hastası ile görüşüp muayene ettikten sonra onunla süreci konuşmaya açıkca konuşmalıdır. Kafasında düşündüğü olası teşhis ve bunu kanıtlamak için yapmak istediği tetkikleri hastaya onun anlayacağı bir şekilde izah etmelidir. Bu tetkiklerden beklenen olası sonuçlar hakknda da kısaca ön bilgi verilmesi hastanın sürece uyumunu kolaylaştıracaktır.
 
Teşhis süreci bitip sıra tedavi veya ameliyat noktasına geldiğinde kesinleşen hastalık hakkında hastaya daha detaylı bilgi verilmelidir. Mevcut durumu düzeltmek ve hastayı eski sağlığına kavuşturmak için planlanan tedavi mümkünse hasta ile birlikte kararlaştırılabilir. Bu sürece hastanın dahil olması sonucu olumlu etkileyecektir. Sürece hastanın da aktif katılımı desteklenmelidir.
 
Hekim hasta ile konuşurken onun anlayacağı bir dil kullanmalıdır. Konuşma sırasında sürekli tıbbi jargon veya yabancı kelimeler kullanılması hem ilişkiyi yabancılaştırır hem de hastanın durumu anlamasını olanaksız kılar.
 
ULAŞILABİLİR olmalıdır…
Özellikle ameliyat olacaksanız  veya takip kontrol gerektiren hallerde hekimin ulaşılabilir olması da önemlidir. Ameliyat olmaya karar verdiğiniz hekime, acil bir durumda kendisine nasıl ulaşabileceğinizi önceden sormalısınız. İletişim bilgilerini sizinle paylaşan bir hekim bu konuda bir sıkıntı yaşamayacağınız umudunu verir.
 
Hekiminize ulaşamadığınız zaman, aklınıza takılan konuları, başınıza gelebilecek zorlukları hep başka hekimlerle çözmek durumunda kalabilirsiniz. Sizi başından beri bilmeyen ameliyatınıza girmemiş ve sizi tanımayan bir hekimin acil durumlarda sağlıklı kararlar alması da güç olacaktır. Hekiminiz çok iyi ve tanınmış birisi de olsa, ulaşamadığınız zaman size faydası olmayacaktır.
 
MESLEKTAŞLARIYLA İLİŞKİLERİ SAĞLIKLI olmalıdır…
İyi bir hekim aynı zamanda kendi meslektaşları ile sağlıklı  ve saygılı ilişkiler kurabilmelidir. Sizin için başka hekimler ile konuşabilmeli, onlar ile birlikte gerektiğinde ortak çalışabilmelidir. Meme kanseri tanı ve tedavisi  bir ekip çalışmasıdır.  Hekiminizin ekip çalışmasına yatkın olması size büyük kolaylık sağlar.