Meme Sağlığı Kulübü | Op.Dr. Hamdi Koçer | Fibroadenom, meme kanseri, ultrasonografi, lenf bezleri

Yaşam tarzı meme kanserini etkiliyor


Ülkemizde her yıl binlerce kadın meme kanseri gerçeğiyle karşı karşıya kalıyor. Araştırmalar, yaşam tarzında yapılacak bazı değişikliklerle hastalık riskinin azaltılabileceğini gösteriyor.

4meme-kanseri.hmedium

İSTANBUL - Meme kanserinin görülme sıklığının her geçen gün arttığına dikkat çeken Genel Cerrah Op. Dr. Hamdi Koçer, risk faktörlerini bilmek kadar yaşam tarzını değiştirmenin de meme kanserinden koruduğunu söyledi. Meme kanserinde değiştirilebilir ve değiştirilemez risk faktörleri bulunuyor. Yaş, cinsiyet, çocuk sayısı, emzirme süresi, genetik miras, ilk adet ve menopoz yaşı gibi etkenler değiştirilemeyen faktörler arasında. Fazla kilo, zararlı alışkanlıklar ve hormon içeren ilaçların kullanımı ise önlem alınabilir risk faktörleri arasında yer alıyor. Meme kanseri riskinin yaşam tarzında yapılan bazı değişikliklerle azaltılabileceğini vurgulayan Koçer, hastalıktan korunmak için şu tavsiyelerde bulunuyor:

Kilo verin: Aşırı kilo ve vücut yağları, meme kanseri için büyük tehlike oluşturuyor. Meme kanserinin gelişiminden sorumlu östrojen, yumurtalıkların yanı sıra tüm yağlı dokulardan da salgılanıyor. Menopoz sonrası dönemde meme kanseri riski fazla kilolu kadınlarda yüzde 25 artıyor ve meme kanseri tedavisi görenlerde şişmanlık, hastalığın yeniden ortaya çıkmasını kolaylaştırıyor. Dolayısı ile ideal kiloya sahip kadınların, fazla kilolu olanlara göre menopoz dönemi sonrası meme kanserine yakalanma riskleri daha az. Çünkü obez kadınlarda kandaki cinsiyet hormonları, insülin ve insülin büyüme faktörü, bel çevresi kalınlığını artırıyor.
devamı için tıklayınız